• header

Tävling – vinn nya Samsung NX100!

När jag fick hem denna nya Samsung NX100 strax innan jag åkte till Thailand så blev många av er intresserade av den, så nu har jag fixat så att jag får lotta ut en likadan till någon av er! :)

Jag har hunnit testa kameran lite och den tar verkligen grymma bilder. Kameran har ingen inbyggd blixt men det behövs inte för den tar skarpa bilder trots dåligt ljus. 

Kameran är en systemkamera fast i formatet av en kompaktkamera., den har alla högkvalitativa funktioner och finesser som krävs av en systemkamera, men är mindre och lättare att ha med sig överallt. Den ger kristallklar skärpa (och video) och djupa, mätta och naturliga färger, brusfria bilder även när ljuset inte är det bästa. Den har även supersnabb autofokus vilket är bra om man ska fota något som rör sig snabbt  plus en massa andra bra funktioner.

Vill du vara med och tävla om denna grymma kamera? Lämna då en motivering bland kommentarerna till detta inlägg om varför just du vill vinna. Vad hade du tänkt ta för fina bilder? Glöm inte namn + mailadress också! Vinnaren dras & presenteras om en vecka. Lycka till!

TÄVLINGEN ÄR AVSLUTAD! Grattis till Elly!

5,785 Comments

Josefine

Hej Kenza :)
Jag vill verkligen vinna denna kamera, verkligen!! Våran familj äger ingen kamera och nu till sommaren så tar jag studenten och då har vi också en vacker studentbal, då vill jag hemskt gärna ta massa fina kort och minnas denna dagen. Så fina kort när jag får springa ut och ta studenten och även kort på balklänningen och balen skulle vara det jag använde kameran till om jag skulle få vinna. Som fattig studen så har jag inga pengar till att köpa en kamera själv så snälla snälla Kenza, välj mig!
/Josefine :)

Reply
Texas

Jag har tänkt fota varje vinkel av Norrbotten i sommar så jag njuta av dem varje ensam pluggkväll här i Östergötland. Please, give it to me! ;)

Pözz

Reply
Emmelie Fredriksson

Hej! Mitt hjärta stannade lite när jag såg din tävling! Jag har velat ha en kamera så himla länge, speciellt nu när min pojkvän jobbar och bor i Sälen han ska vara där i ett halvår och det är riktigt jobbigt! Jag har varit och hälsat på honom men har inte en enda bild därifrån för jag har ingen kamera :( Det hade varit så roligt att ha lite minnesbilder eftersom vi inte kommer träffas förrän 1:a april på våran 5-års dag! Jag saknar honom så otroligt mycket och medans han är i Sälen så väntar vi på en lägenhet och jag skulle så gärna vilja kunna ta lite bilder så att han skulle kunna få se hur den ser ut :)

Jag hade varit evigt tacksam ! Tack på förhand/ Emmelie <3

Ps! Älskar din blogg och tittar in flera gånger varje dag! :)

Reply
Johanna Svensson

Åh vad spännande! Jag har länge velat ha en kamera eftersom min syster fotografera mycket. Hon inspererar mig oehört mycket med hennes bilder hon tar. Hon har väldiga häftiga idéer och fotar helst natur. Jag har fått prova hennes kamera någon gång och tyckt att det var jättekul! Har dock inte ekonomin till att köpa mig en egen som har alla nödvändiga funktioner… :(
Btw… Jag älskar din blogg!

Reply
Saga

Hej! Jag skulle jätte gärna vilja vinna denna för man kan ha den med sig överallt, den är inte så stor. Jag älskar att fota, mycket naturbilder men även bilder på mina syskon osv. Även på saker man upplever med tex sina kompisar, så man har minnen. Jag skulle själv inte ha råd med en sån här kamera och då skulle det vara ett toppen tillfälle att vinna denna! :)Kram.

Reply
jt

Varför jag är med och tävla är för kameran är lätt och ta med som du beskriver den och jag älskar bilder som ger snabba effekter och tänker använda flitigt till mina outfitbilder och sen tänkte jag även ta med mig den när jag hälsa på mina halvsystrar som är 3 år (lillebror) & 1 år (lillasyster) i borås och jag själv bor i eskilstuna när de kryper och rör sig omkring mig ! Skulle vara jätte kul att vinna kameran också för den var så fin på ett och annat sätt !!
KRAM Julia

Reply
Amanda

Hej!
Detta är min motivering för att just jag ska vinna kameran :)
Det är nämligen så att jag ska resa i sommar både till Barcelona med familjen och sedan ska jag iväg till Jersey med min bästa vän på språkresa. Såklart så är jag otrolig glad över det här. Och under de här resorna skulle jag inte vilja något mer än att kunna fota och komma ihåg allt!!
Foto intresserad är jag men jag har inte råd med en kamera tyvärr. :/

Annars vill jag tacka för en inspirerande blogg
Kram /Amanda

Reply
emma

Min kamera har varit spårlöst försvunnen från en månad tillbaka. Hade en canon g11 precis som du hade. När jag köpte den i affären så köpte jag med en försäkring för tusenlappen extra. Frågade personalen om jag kan hämta ut en ny om den blir snodd/ jag tappar den, och dom sa ja. Men som vanligt så är personalen duktiga på att smyga med sanningen vilket är jätte tråkigt med tanke på att jag nu inte får någon ersättning eller en ny som dom sa. Vore underbart om jag vann kameran. Har inte råd att köpa en ny för 6000 som den kostade.
Och vad jag hade fotat? Precis som med kameran som är borta så hade minneskortet blivit fyllt av massa härligt utekvällar med fint folk och en massa minnen!
Kramar!!

Reply
E m e l i a G u n n a r s s o n - MODE, SHOPPING, SMYCKEN, FOTON

Hej Kenza!
Jag är en 15 årig tjej som bloggar om mitt intresse för Mode, Shopping, att tillverka egna smycken och att Fota!

En Samsung NX100 hade varit en så galet perfekt kamera för mig att ha med sig överallt när man inte orkar gå och dra på den tunga systemkameran. Tillexempel när man går på stan eller ska på festligheter och vill ha en snygg clutch där inte systemkameran får plats.För om man ska bli en så bra bloggare som du måste man ju ta snygga bilder, var man än är!

Nästa Fredag fyller jag år och detta skulle vara den perfekta födelsedags presenten till mig!

Kraaaaaaam från Emelia Gunnnarsson
[email protected]

Reply
Madicken

Jag skulle vilja vinna den kameran så himmla mycket eftersom jag aldrig ägt en egen kamera vilket betyder att jag alltid fått ha fotograferat med min egen dåliga mobil.
Med den kameran skulle jag kunna fotografera så himmla mycket som t.e.x min nya lillebror, mina vänner & allt annat mellan himmel & jord.. jag älskar din blogg och tack för all din inspiration // madicken

[email protected]

Reply
Nea

Jag älskar att resa och skulle så gärna vilja ha en kamera som jag skulle kunna ta alldeles ljuvliga foton med!
Har hört av jättemånga att den är jättebra så jag skulle verkligen bli så otroligt glad ifall jag skulle vinna! Kram, älskar din blogg!

Reply
Nathalie

Jag har varit på jakt efter en sån kamera länge! tänkte köpa en nu nästa månad för jag och min pojkvän ska till milano och kolla när inter – milan spelar (min fdelsedagspresent till honom) och hade velat ta över häftiga bilder där, men blev uppsagd från mitt jobb eftersom att det inte gick så bra för dom. så nu har jag verkligen ingen chans att köpa en kamera, för jag måste spara min pengar :( tack på förhand & för en överhäftig blogg! :)

Reply
Maria Jonsson

Hej!
Inte fanken kommer jag detta fantastiska pris att vinna,
men en liten kul motivering ska jag nog lyckas hinna:
Igår gick jag igenom värsta persen:
Min rosa lilla budgetkamera sjunger helt klart på sista versen!
Displayen är svart, full med repor, ja du förstår.
Jag som skulle ta så fina bilder nu i vår!
Färgglada outfits, nära & kära, fåglar som flyger
Jag hoppas innerligt att denna motivering dyger! ;)

Kram från Maria!

Reply
Ebba

Hej! Jag är en tjej på snart 17 år. Snart drar jag iväg på en resa till Paris med mina vänner. Jag är den i gänget som för det mesta står för underhållningen och är den med mest album på facebook om resor. Men det är ju lite svårt nu eftersom min Canon G11 gick sönder för någon vecka sedan och paris resan närmar sig. Jag har inte råd att köpa en ny innan resan heller. Jag skulle verkligen uppskatta om jag vann denna kamera. Då skulle jag kunna domumentera våran resa och andra delar av mitt liv. Foton är ju trots allt minnen som räcker hela livet.
kram ebba

Reply
Josefine

Jag och min bästa vän fyller 18 i mars och då har vi tänkt åka på en utlandsresa för att fiiira! Dels födelsedagarna såklart, men även det faktum att vi har hållit ihop sedan dag 1. Det är alltså hela vår livslängd! Det skulle vara så GRYMT underbart om vi kunde få med oss en hel massa bilder hem också, och minnas :)

Kram!

Reply
Emma Dichter

Hej Kenza!

Jag skulle vilja vinna kameran för att jag är så dålig på att ta kort och varför jag är det är nog för att jag inte har en kamera som är bra, att ta kort även på mig själv och allt runt omkring, Jag vill kunna ta lika fina kort som dig i dina outfits m.m. och kanske kunna få ett bra självförtroende om mina bilder blir bra? för dfen kameran jag ahr nu kan jag tycka att jag ser blek och allt blir bara fult, just därför skulle jag vilja ha en bra kamera, har provat att ta med systemkamera och bilderna blir så super bra, men har inte råd att köpa någon.
Skulle vara så underbart att få vinna något!
Du är verkligen en förebild för mig :)

Många kramar Emma i från trollhättan

Emma Dichter

[email protected]

Reply
Mamma Petra

Vilken underbar vinst, en riktig dröm!! En riktigt bra kamera hade jag blivit överlycklig över och självklart skulle min “fotomodell” bli min högt älskade son på 13 månader samt hans syskon som beräknas komma i september (om allt går som det ska). Idag tar jag foton med min 5 år gamla kamera och bilderna blir platta och tråkiga. Att föreviga deras barndom med en riktigt bra kamera hade gjort mig alldeles varm i hjärtat och överlycklig.När man är föräldraledig kan man tyvärr inte prioritera att lägga pengarna på en kamera, inte i nuläget iallafall. Nu håller jag tummarna allt vad jag kan!!!

Reply
Dinara

Hej!

Jag skulle gärna vilja vinna den för att dels har jag ingen bra kamera den är seg och laggar heltiden. Skärmen är inte större än nokias 3310 skärm.
Och för att jag ska ut på språkresa med min bästa vän nu på sommaren då är det ju kul att ha minnen från vårat första gemensamma åk utomlands. Hade varit grymt kul att ha den där kameran just då och så klart till massa andra stunder i livet som man kan kolla bak på sen.

Du är grym ha det bäst puss hej!

Reply
Emma Ljungberg

WOW. Jag har länge varit väldigt intresserad av att fota, kanske ca 3 år. Jag har önskat mig en systemkamera men inte fått någon, det är ju trots allt inte gratis. Just nu försöker jag spara men jäklar vad det är svårt och jäklar vad det kostar! Jag älskar att fota på semester, det finns så vackra färger och så annorlunda miljöer. Därför känns denna helt rätt. Perfekta bilder i smidigt format. Behövs inte mer motivering.

Reply
Amelia

Jag skulle gärna vilja vinna kameran, dels för att det skulle göra mig så sjukt galet glad men också för att föreviga alla fina stunder jag har med mina vänner, familj och pojkvän, för människor förändras, men det gör inte minnen. Jag har ingen konkret anledning till varför just jag ska vinna, förutom att jag inte har råd med en kamera själv och skulle döda för en sån. :)
Kram, din blogg är bäst!

Reply
Denice.E

Jag hade tänk forografera en massa minnen som blir till fina bilder! Eller jaa som man kan ha som minnen! :D och vill helt enkelt ha en kamera! :D Kraamis

Reply
rach

Hellöj!
jag var på en konsert i London och vi stod längst fram och längre bak var det idioter som kastade ölflaskor (ja flaskor, inte muggar eller så!!) framåt. Som tur är fick vi ingen i huvudet eller så (tänker på Gusten haha ;o) men min kamera fick en dos av öl på där man zoomar, så min zoom är seg och trög, och ibland så när jag vill zooma in litegrann bara så åker den iväg av sig sj och det blir full zoom. Så en ny kamera är jag behövlig av :C. Brukar vara jätteförsiktig med kameror och var det denna gången med, men tydligen räckte inte det. Så jag skulle mer än gärna ta emot denna fina kameran :) Tänker mest använda kameran med vänner, upplevelser (konserter, resor och dylikt). Jag älskar att föreviga stunder nu när man är ung så man kan kika tillbaka och le på gamla kort. ;) PÖSS!

Reply
Sofia

Jag har aldrig ägt en egen kamera, utan har alltid fått snylta på andras (och sno bilder till bloggen, tro mig det är tröttsamt). Nu när jag bor i Norge vill jag ha en kamera så jag kan fota fina bilder på vad jag gör i veckorna och hur det ser ut, så mina vänner kan få se hur jag har det! Mina suddiga mobilbilder gör liksom inte landet rättvisa.

Reply
Isabella

Heej vackra Kenza!
jag har velat ha den där kameran sen sommras o ännu längre!
vi ska åka på klassresa och jag skulle jätte gärna vilja ha en kamera, ta fina foton som jag kan ha som ett minne när jag blir stor, eftersom det är min första klass resa..
om jag hade vunnit den skulle jag bli otroliigt glad för jag har aldrig vunnit något förut.. :/
och jag har heller inte råd med någon kamera:(
puss och kram bästa bloggerskan! :)<3<3

Reply
Sandra petrovic

Jag älskar att ta bilder. Men platsen som bilderna blir som snyggast och får en bra mening är de bilder man tar utomlands. En annan kultur, en annan miljö och alla bilder blir grymt snygga och minnes värda! Jag kollar alltid tillbaka på foton jag tagit utomlands (har tyvärr ingen kamera utan lånar mammas men den är verkligen inte något att skryta med) jag skulle verkligen uppskatta denna kamera!

/Sandra Petrovic
http://sandrapetrovic.blogg.se
[email protected]

Reply
Sarah

Jag vill verkligen vinna kameran för att jag snart ska åka utomlands med mamma och fira hennes födelsedag. Då vill jag ta bra bilder, resan kostar redan så mycket och mamma vet inte om att vi ska resa.

Reply
isabell

tjaa! Jag heter Isabell och är 15 år. Jag har viljat ha en sådan kamera ända sen den kom ut, så skulle bli hur glad som helst om jag vann en sådan! Har ingen kamera, och kan inte köpa en heller, det finns så mycket annat som man behöver istället ju… Jag kan sitta flera timmar och bara titta på massa fantastiska bilder. Om jag hade en egen kamera skulle jag kunna ta egna sådana ju! Man skulle ta fina bilder på allt, så kan man titta på dem senare i livet! :D Håller tummarna, även om det inte är så stor chans att man vinner ;)

Reply
Ebba

Hej! Gud var ska jag börja? Jag älskar att fota det är som en dröm för mig att bli fotograf… eller alltså när jag kommer ut i jobb världen, ja då tänker jag helt klart bli fotograf! Men grejen är att jag har en usel gammal digitalkamera som verkligen inte tar bra bilder, så jag har fått lånat min pappas kamera men nu för tiden vill han inte låna ut den, utan bara när vi är på semester! och det är verkligen svårt att visa vad jag går för med en usel digitalkamera med typ 1 megapixel så jag tar nästan aldrig bilder längre och på så sätt blir jag ju inte bättre! Jag har önskat mig i typ 2 år en systemkamera med det får jag ju inte! och min mamma tycker inte att jag ska ha en sån för den är så stor och jag kommer bara tappa bort den eller ha sönder den eller så kommer någon sno den! så den där lilla kameran passar ju perfekt! dessutom ska jag till dubai om typ 10 dagar så det skulle vara jätte kul att ha min egen lilla kamera när jag är där! Du skulle verkligen göra min glad om jag vann och jag har aldrig, nej nu överdriver jag inte.. jag har ALDRIG i hela mitt liv vunnit något och om jag skulle vinna en kamera som jag verkligen skulle uppskatta kommer jag bli så otroligt glad! och jag hatar när man skriver sånna här långa inlägg och sen när tävlingen är slut visar det sig att en annan person har vunnit! Gah jag vill verkligen ha det här du förstår inte hur mycket foto betyder för mig! jag visar nästan mina känslor genom foto och sånt! Så miljarders med kramar om jag vinner! Du jag skulle bli världens lyckligaste! bara så du vet! Kenza du vet inte hur mycket du skulle göra för en 14 åring om jag verkligen fick det här! tack så mycket!
Som jag har sagt bilderna kommer verkligen tas i DUBAI!
och jag heter Ebba Mattsson
Mejl: [email protected]
det som hoppar omkring i mina tankar är bilder till DUBAI, DUBAI, DUBAAAI!!

Reply
matilda

min största dröm är att bli modell. Jag älskar att fotografera och bli fotograferat men problemet är att jag inte har någon bra kamera! Därför skulle jag bli jätte glad om jag vann den här fina!!

Kram

Reply
Felix.H

Jag är en kille på 15 år och jag hade tänkt och börja blogga om mode… Och då ska man ju ta “dagens outfit” bilder. Men jag har bara wecamen på min dator som inte tar allt för bra bilder. Så det skuklle ju vara perfekt att kunna ta bilder med denna kameran och sen älskar jag att fota, brukar sno mina kompisars systemkamror höhö :D

Tack för din blogg!
Och lycka till alla andra! :D

Reply
Elionia

Hej! Jag skulle gärna vilja ha kameran då jag tar studenten snart och hade tänkt åka utomlands och plugga och då vore det superroligt att ha en riktigt bra kamera att ta bilder med så alla där hemma och på bloggen kan se vad man har för sig ute i världen. Tack för en bra blogg, du inspirerar mig varje dag! :) kram kram

Reply
louise Baldwin

Jag älskar att fota och har alltid varit intresserad av det, fast jag inte har någon superbra kamera just nu så försöker jag att fota så pass fina bilder som det går. Jag har alltid viljat haft en systemkamera men aldrig riktigt haft råd, men nu kanske det sker? haha ;)

Reply
Johanna Bengtsson

Åh jag skulle vilja ta en massa fina bilder på mina underbara klasskamrater innan vi skiljs åt efter studenten, då kommer alla försvinna åt olika håll! Hade så hemskt gärna velat göra en liten fotobok till alla så vi har något att kolla tillbaks i!!

Reply
rebecca

jag skulle vilja vinna för att alla mina vänner (då menar jag alla) har en varsin systemkamera och dom skryter och ja “mobbas” för att jag bara har en mobil att ta kort med, usch, det är jobbigt…
Jag skulle verkligen dra nytta av den, så fort jag håller i en kamera blir jag helt hysterisk och verkligen vill vill vill ta kort på allt möjligt! men utan en egen kamera så är det inte så lätt att kunna lära sig och bli bättre…
för det är ju stor chans att fu kommer läsa just mitt…
tack på förhand ialf (kan man säga så?)
:D

Reply
Emma

Jag ska åka på en riktig drömresa till våren till Nya Zeeland och skulle behöva en riktigt bra kamera som kan göra det fantastiska landskapet rättvisa.

Reply
Hanna

Jag bokstavligt talat avskyr vintern. Vinner jag denna kameran kommer jag bli mycket bättre på att dokumentera mina resor och somrarna i Sverige, vem vill springa runt och fota med sin mobil liksom? Med tanke på att jag är en student är min ekonomi väldigt stram, därför skulle jag bli väldigt tacksam om jag vinner denna! =)

[email protected]

Reply
Alice

Hej!
Jag skulle vilja vinna eftersom jag är sjukt inresserad av fotografering men har bara en liten, dålig digetalkamera som typ är trasig… Alla i min klass går runt och fotar med sina fina kameror (som liknar denna), tar foton på blommor och hundar, har fina profildbilder på fb. Man blir liksom så avundsjuk. Jag hoppas du förstår känslan! <3
Jag vill också kunna ta bra bilder till min blogg

Reply
Carolina

Tjena!
Jag tycker jag ska vinna eftersom jag i sommar ska till Sydafrika och skriva magisteruppsats, men självklart tänker jag inte bara sitta inne och mögla framför en bok, jag vill på safari! Vore grymt att ha en bra kamera till det!

Ps. Om jag vinner skickar jag en bild på elefantbajs så kan du ha en “gissa bajset”-tävling på bloggen. Höhö.

Reply
mimmi

Mina kära föräldrar hade ingen kamera när jag var liten så jag har ingen bebisbild, endast en bild från när jag var tre och ett från när jag var fem…inga utöver det i princip. Så nu när jag är “vuxen” har jag inga bilder som minnen. Försöker därmed kompensera för det nu genom att ta många bilder som jag kan ta fram när jag är gammal och minnas tillbaka på tiden då jag var ung. Skulle vara grymt att kunna ha en vettig kamera att ta dessa bilder med!! :)

Reply
Sara

Jag skulle vilja vinna Samsung NX100 eftersom jag älskar att fotografera. Jag har länge funderat på att köpa denna kamera men pengarna har aldrig räkt till.
Vi har fotografi i skolan just nu och jag har fått lära mig massor om fotoinställningar och annat. Jag vill ta massor av foton på mitt liv, mina resor och mina underbara vänner så att jag alltid kommer ha något att minnas. När jag är gammal kan jag ta fram korten och komma ihåg hur underbart roligt jag har haft i livet! :D

Reply
Lydia

Jag vill jättegärna vinna kameran! jag älskar att fota och det ligger mig varmt om hjärtat. Mina bilder har alltid fått blivit tagna av min mobil pga att jag inte har haft råd att äga en bra kamera. Men nu kommer vackra du med en underbar kamera som jag har stått och fingrat på många gånger. men pengarna i min plånbok har aldrig räckt + att jag inte har velat fråga mina föräldrar om en sådan sak. Om jag skulle vinna kameran skulle jag starta en fotoblogg och visa alla fina bilder jag skulle ta! Så snälla kenza välj mig! Kram Lydia 15 år!

Reply
Elin {Mamma till Theo, ängeln Meja och bebis i magen}

Nu när jag såg denna tävling så blev jag bara så himla glad! Jag är jätte gärna med och tävlar om denna kamera och min motivering är att jag är en ung mamma till snart 3 barn, men jag har bara en hos mig än så länge och jag har länge velat haft en ny kamera så jag ska kunna knäppa en massa kort på min älskade son när han hittar på en massa bus och när hans syskon kommer så jag skulle bli jätte glad om just jag vann! Jag har heller aldrig vunnit en tävling någonsin förr så det skulle också vara extra roligt ;) Sen så älskar jag att fotografera men har aldrig haft en bra kamera till det :(

Massa kramar!

Reply
Emma

Jag skulle vinna kameran för att jag helt enkelt älskar att fotografera.
Från att fotografera random saker i mitt rum till solnedgången eller mina vänner. Vad som helst som är värt att föreviga.
När sommaren äntligen kommer ska jag fota fota fota hela tiden :}

Reply
Elin

Hej Kenza.
Min morfar gick bort i cancer i december och nu är min mormor svårt sjuk i cancer hon med. Saken är den att jag hann aldrig ta några fina bilder på morfar medan jag kanske har chansen med att fånga något fint ögonblick. Observera att dessa två människor är två av de viktigaste människorna i mitt liv. Dom har gjort allt för mig, hela mitt liv. Så snälla, kan jag få vinna för en gångs skull när jag får förlora det käraste jag har?
Kram

Reply
Julia

Woha, when I’ve read your article, I’ve immediately felt like I wanted this camera to be mine!

Why should I own it:
I’m getting 18years-old in two months and it’s been A WHILE that I’m looking for a GOOD camera! This would be the coolest gift ever for the most important birthday!

Why do I need a camera:
I’ve got a french blog and I want my readers to see good pictures! By the way, you’ve been a true inspiration for my blog :) However, my very first passion is photography. I unfortunately don’t have the balls to take pictures and put them on my blog because of my camera… I’m only 17 and I can’t earn enough money by my own.

I sincerely hope I can win this contest even though I’m a french reader. This would mean just so much to me.

With love, Julia <3

Reply
Ellen

Min motivering: Jag vill ha denna kamera eftersom jag tycker det är väldigt kul att fota! Mest älskar jag att fota med mina vänner, göra galna miner som man sedan kan skratta åt! heh! :D

Reply
amanda

jag skulle jättegärna vilja vinna den där kameran. älskar att ta bilder ute i snön med snygga outfits, även på naturen och vänner! skulle vara jättekul att vinna! kramar amanda

Reply
Charlotte

ÅH grym tävling!!! jag skulle behöva en bra kamera eftersom jag ska till drömmarnas stad NEW YORK!! Och då skulle det va så himmla bra att ha en liten men bra kamera med sig :) stor kram/ charlotte

Reply
Tove Nilsson

Hej! Jag bor för tillfället i London under ett utbytesår. Har avverkat halva tiden nu. Jag tog från början med mig min gamla tegelsten till kamera (4 megapixel) och har köpt ungefär 50 olika batterier för att få den att fungera, det har dock gått ganska dåligt.
Jag skulle bli otroligt glad över att få en ny kamera just för att kunna fånga det här underbara året jag har lyckan att tillbringa här i London. Det här är en resa jag vill kunna minnas för livet! :)

Reply
sharon

Jag vill vinna den. Har ingen egen kamera fotar alltid med familjes kamera som ger suddiga bilder :( Jag vill gärna ha en bra kamera ska också åka till usa behöver lite minnen, med en bra kamera blir det bra bilder! :)

Reply
Vanja

Jag och min bästa kompis hanna har sparat ihop pengar i ett bra tag nu så vi ska kunna åka till Indien nästa vinter! Det har varit ett drömresmål för oss länge och det kommer bli våran första resa utan föräldrar. Det ska bli jätteroligt att komma iväg men tyvärr har ingen av oss en bra kamera och det här kommer bli en resa man vill ha många fina, roliga och exotiska bilder från!
Därför vore det perfekt om jag kunde vinna den här kameran, både hon och jag är som ganska panka just nu…….
Puss til dig kenza som anordnar den här tävlingen!

Reply
Therese

Åh denna fina skapelse skulle jag verkligen vilja vinna! Vi planerar barn inom en snar framtid och jag kan bara tänka mig vilka fina bebis bilder jag skulle kunna ta med denna! :) Jag håller tummarna mina! Kram på dig och tack för en kanonblogg!

Reply
Engla

Hej Kenza. För det första vill jag bara säga att jag avgudar din blogg och röstade flera gånger på dig till finest awards . blev överlycklig över att du vann . Det förtjänade du verkligen :-)

Jag vill vinna kameran för att jag har ingen kamera och alla andra mina vänner har det . Jag älskar att fotografera allt . När familjen och jag åker någonstans så har vi kort på ALLT verkligen .
Vi ska åka till Lanzarote sen. En ö som tillhör tenneriffa . det vore helt sjukt roligt om jag fick kameran och fotografera där .
Jag skulle även fotografera mina underbara vänner, min familj och allt jag är med om . Foton är helt gudomligt bra tills man växer upp och kan drömma sig tillbaks .
Tack , på förhand .
Förstår att många tävlar och så, men man kan ju alltid hålla tummarna . Kram

Engla
[email protected]

Reply
gabriella

Det känns som att jag har tjatat på mamma och pappa i snart två år på att jag vill ha en kamera! Men dom säger hela tiden “Jaa vi ska kolla på en kamera till dig” Men jag får aldrig någon!
Jag kan aldrig ta kort på vad jag gör med mina kompisar, inga kort på hur jag ser ut, inga nya bilder till facebook. Sen har ju min syster en kamera men den har hon alltid med sig över allt.. Så jag skulle bli så sjuuuukt glad om jag kunde vinna denna kameran för den har jag kollat på innan, men har aldrig fått den..

Reply
Loke Hagman Pamlin

Hej!
Min mamma hjälper mig att skriva. Jag vill vinna kameran för att jag råkade ha sönder min storasysters kamera. Hon skulle bli jätteglad om hon fick en ny!Och jag vill ju att hon ska vara glad.För hon är snäll. Hon heter Klara
Hälsningar Loke, 3 1/2 år

Reply
Erica

jag vill gärna ha en sån kamera. har fotoat i snart 3 år på “riktigt” och det är mitt allra största intresse. ska snart börja jobba som fotograf och vill ha en mindre systemkamera så att man kan fota allt möjligt närsomhelst. jag fotar jämt och har ca 7000 bilder på min dator! vill ha mer så snälla välj mig, det skulle vara helt underbart med en Samsung NX100! kram Erica

Reply
Madde M

Jag har alltid velat ha en egen kamera. Tyvärr så förstår inte mina föräldrar det hela utan tycker att jag har en bra kamera, den är snart 3år gammal och är en usel digitalkamera som inte tar några bra bilder alls och väldigt trög. Har tittat på kameror väldigt länge. Jag går en fotokurs i skolan och där ska vi ta massa bilder och visa upp i klassen, då är det väldigt jobbigt att släpa runt på en stor systemkamera. Den där får plats i väskan och jag vill fånga minnen med mina kompisar på bild så mycket som möjligt.

Mail: [email protected]

Reply
Carolina

Hej Kenza!
Jag vill jättegärna vara med om att tävla om den här kameran. Det skulle vara grymt kul att få vinna den!
Jag har länge velat ha en systemkamera, men inte köpt nån, har inte riktigt haft tålamodet att spara till en. Så jag såg denna underbara möjlighet.
Jag är 12 år och verkligen älskar att fota!
Jag ska till Cypern i maj och om jag vinner den här kameran kommer den användas väldigt flitigt av mig. Strandbilder, bilder från restauranger, Blombilder och mycket annat!
Har kollat på en sån här kamera, den verkar verkligen jättebra!
Jag håller tummarna för att jag vinner.

Tusen Kramar Från Carolina

P.S Du har jättesnygg stil Kenza! När jag blir stor vill jag klä mig som dig. Fortsätt med din blogg, den är verkligen super!

Reply
Josefin

Hej Kenza! Jag är 18 år och har precis lämnat min familj och mina barndomsvänner i Umeå för att börja plugga i Uppsala. Jag har alltid önskat mig en egen kamera men med de få pengarna jag har nu (studiebidraget + bidrag från världens bästa mamma!!) måste jag tyvärr lägga på tråkiga, men ack så viktigare saker som mat och räkningar osv.
Om jag skulle vinna denna fina kamera så skulle jag ta med mig den vart jag än går. Jag skulle föreviga fina ögonblick och alla underbara stunder med mina nya vänner. Jag skulle skicka bilder till mina nära & kära uppe i Umeå och jag skulle föreviga de få stunder då de är här och hälsar på hos mig.
Att vinna en kamera må vara en fis i rymden för vissa men för mig skulle det betyda enormt mycket!

Reply
Amanda

Hej Kenza! Tack för en grym blogg, du är så otroligt inspirerande.

Jag började intressera mig för fotografering för ungefär fyra år sen när jag gick i åttan och har sen dess försökt ta bilder med min vanliga lilla digitalkamera men det blir ju inte så bra.

Jag gillar att uttrycka min kreativa sida genom foto och har många motiv och idéer men kan inte alltid genomföra de så bra som jag hade önskat.

Länge har jag tänkt att jag ska köpa en systemkamera men det är mycket pengar och när man går i skolan har man inte så mycket pengar som man hade önskat.

Skulle jag vinna denna kameran skulle jag bli världens lyckligaste för då hade jag fått en kamera jag kan ta grymma bilder med och som jag dessutom kan ha med när jag festar! Jag skulle ta bilder på allt från skidsemestern i Åre till härliga sommarkonserter och självklart mina kära vänner.

Reply
Hanna

Hej Kenza!
Vad roligt att du “tävlar” ut en kamera! Jag är inte direkt duktig på kameror och dess finesser, men jag ser ju på bilden att den är finare och modernare än min farfars gamla kamera! Som jag änvänder för tillfället.Jag har aldrig haft en “riktig” system kamera, utan alltid fått låna min farfars. Men jag har alltid älskat att fota saker! Människor, djur och allting rättare sagt! Och jag skulle hemskt gärna vilja ha den kameran som är ovan. Visst är min farfars gamla kamera bra, men det känns som att lite förnying skulle vara på sin plats! Och pengar har jag futtigt av, så jag tror detta är min chans! Tack snälla fina Kenza för att du ger alla foto galna en chans, så att jag kanske någon dag skulle kunna lära mig att fota med färg och stil! Och inte bara svart vitt :)
Kramisar, Hanna.

Reply
Ida

Jag älskar min syster mer än något annat i hela världen. Vi har gått igenom allt tillsammans på både gott och ont. Vi har skrattat tillsammans och vi har gråtit tillsammans. Nu är det så att min älskade syster tar studenten till sommaren och efter det ska hon lämna mig ensam i Halmstad för att åka och upptäcka världen. Hon har aldrig haft en kamera i sitt liv och jag önskar att jag kunde ge henne en sån här kamera i studentpresent för jag vill att hon ska ha möjligheten att skapa och bevara nya minnen vart hon än går. Plus att det verkar vara en lättanvänd kamera och det skulle passa henne perfekt då hon inte är världens mest tekniska person haha. Jag skulle gärna ha köpt en sån här kamera till henne själv men mina pengar räcker inte till och mina föräldrar skulle aldrig ha råd att lägga pengar på en kamera. Så när jag såg den här tävlingen på din blogg tänkte jag att min syster är värd chansen även om jag vet att jag inte har så stor chans att vinna, men man får ju aldrig veta om man inte försöker. Jag vill bara avsluta med att min syster verkligen förtjänar det bara för att hon är så himla BÄST, min bästa vän!
Kram

Reply
Sofie

Jag skulle nog kunna ge min vänstra arm för en sån fin och framför allt BRA kamera. Det är något jag aldrig skulle ha råd att köpa, hur mycket jag än vill.

Min historia med digitalkameror är låååång. I de butikerna jag har varit är dom mest intresserade av att sälja, inte av att visa vilken som är bäst när man frågar. Därför har den ena varit sämre än den andra och nu har jag gett upp jakten efter den perfekta.

Jag vill så gärna kunna ta fina kort på min familj, våran gamla goa vovve och mina vänner så man har kvar dom roliga tillfällena för alltid.
Nu har jag bara allt i mitt huvud och där är det trångt som det är ;)

Jag skulle bli så fruktansvärt glad om jag vann då det inte händer alltför ofta, haha.

TACK för en fantastisk blogg!

Reply
Johanna

Hej jag är med och tävlar och min motivering lyder: Jag vill vinna för att det är alltid kul med en kamera, den skapar minnen på ett annat vis än vårat egna minne och självklart ska jag ta kort på människor, är inte de den vackraste varelse som finns?

/johanna

Reply
Gabrielé

Jag skulle vilja vinna just den här kamera för snart ska jag åka på en cup och då är det självklart massor med saker man ska fota. Men tyvärr är det så att jag har ingen kamera. Min förra hade nån snott från väskan medans jag spelade match :( Inte kul :( Men nu är dags för en ny cup och jag hoppas verkligen att inget sånt händer nu bara!Men det är så att jag har ingen kamera att ta bilder med. Och det är väl inte kul alls då? Så jag skulle bli SÅÅÅÅÅÅÅHÄÄÄÄÄR glad om jag vann den här kamera och kunde ta itu med alla bilder jag förlorade. Skulle fota allt från mina kompisar till olika länder jag besöker :)
Jag vill verkligen vinna kameran, men tror att jag kommer ha lite otur so vanligt… Men hoppas hoppas HOPPAS :)

Reply
Aleks

Åhh gud detta är precis vad jag har önskat mig! Fyller 18 i vår och den här kameran skulle vara den perfekt presenten, jag kan bara tänka mig vilka fina partybilder och födelsedagsbilder jag skulle kunna ta med den. Har alltid önskat mig en systemkamera men de är så dyra och jobbiga att bära runt så den här kameran skulle vara perfekt!

KRAM! :D <333

Reply
Cornelia

Om jag vann en kamera skulle jag resa dit jag alltid velat, ta mängder av kort på dom där platserna som skapar känslor. Leva livet ute på stan och sedan sitta med vänner och skratta åt alla dom roliga minnena vi haft tillsammans.

Ett skratt är bra, men ett skratt med vänner är tusen gånger bättre.

Reply
Agnes

åååhh fy tusan vad kul! Jag skulle jättegärna vilja vinna kameran för att jag verkligen älskar att ta kort men inte har råd med en bra kamera.. många har sagt till mig att jag är duktig på att fota (och jag tycker själv att jag är hyfsat bra) så det skulle vara så himla kul att ha en alldeles egen kamera att fota med! Skulle jag vinna skulle jag fota allt som kom i min väg.. vänner, skolan, livet, bussen, jag skulle ha fotograferingar.. jag tror folk skulle trötta på mig för att jag tog så mycket kort på dem hela tiden! :D

Reply
Emma

Jag fick en digitalkamera när jag fyllde 13 och har använt den flitigt i alla år men i sommras dog den och jag har inte råd att köpa en ny nu så en Samsung NX100 skulle vara perfekt nu till alla sköna sommarbilder.

[email protected]

Reply
Mathilda

Hej!

Jag vill gärna vinna denna kamera för att jag älskar att fota. Mamma brukar ofta säga att jag borde fota mera för att jag är duktig och har intresset. Men nu har jag önskat mig en kamera de senaste två födelsedagarna och de senaste två jularna men fortfarande inte fått någon så nu har jag gett upp. Jag går för tillfället i tvåan på gymnasiet vilket gör att jag verkligen inte har ekonomin för att köpa en bra kamera till mig själv. Det vore främst roligt att vinna kameran för jag sparar just nu varenda krona av mitt studiebidrag till en resa utomlands med mina tjej kompisar. Det vore roligt att kunna minnas denna resa länge och kunna ta mycket bilder! Du kan ju tänka dig själv, du och dina tjej kompisar brukar ju åka till Kreta och det måste ju vara jätte tråkigt att inte ha några bilder att kolla tillbaka på! Jag brukar aldrig vinna på sånnt här och främst kanske inte nu när det e så många som e med och tävlar, men nån gång kanske gud ska är på ens sida, haha… Jag håller tummarna!

Kram och tack för en grym blogg!! Mathilda, email : [email protected]

Reply
Shejla

Jag är gärna med och tävlar om detta fantastiska pris. Just nu fotar jag med min mobil eftersom jag inte äger någon kamera, den jag har är gammal och har gått sönder så det har inte blivit av och köpa någon ny. Om jag vann skulle jag fota massa fint eftersom jag älskar det. Skulle fotat en massa till min blogg, egopics och sånt som jag tycker är fint. Hoppas hoppas!

Reply
Nahrin Coskun

Jag skulle vilja vinna den för att jag skulle vilja kunna ta kort på min familj för att ha det som ett minne att kolla tillbaka på när jag blir äldre:)

Hoppas jag vinner hihi:)

Reply
camilla

Hej Kenza, jag och min kompis ska åka till usa och gör en riktig roadtrip. Vi flyger till Hawaii är där och surfar, solar och sen åker vi vidare till los angeles, san fransisco, köper en bil åker över nevada (las vegas såklart) över texas ner till Miami och flyger till New York därifrån. Allt på tre månader.
Så det jag ville komma till, jag behöver en kamera att föreviga detta och visa min mamma att jag lever och har det bra. Donera en?

Kram Camilla

Reply
Cajsa

Jag vill gärna vinna denna kamera för såklart att jag vill ta lika fina bilder som du gör. och att den här kameran värkar vara enkel och bra och lätt att ha med sig. och jag hoppas värkligen att jag vinner för jag har velat ha en systemkamera jätte länge. så jag hoppas värkligen att jag vinner!
mvh Cajsa

Reply
dalila

jag är med!!
vet inte varför jag vill ha kameran, om jag vann skulle jag ge den till min syster eftersom att hon gav mig hennes systemkamera som hon älskar (älskade)

Reply
Amarie

Oj vad kul! Jag älskar att fotogarfera och har planerat på att börja med ett litet projekt där jag skulle fotografera min familj, mina vänner och alla nära o kära för att sammanställa och tillverka bilderna till ett vackert fotoalbum! Skulle även vilja göra egna fotoalbum åt mina vänner där jag kunde samla bilder från saker vi gör, fester osv. så att jag när vi är lite äldre kunde ge albumet som gåva! Så en grym kamera skulle inte vara helt fel!! :D
tack för fin tävling!

Reply
emelie

Ååh, tänk att få en ny kamera. Jag hade en rosa, ännu igår, men den “trilla” ner från balkongen (8 våningar) när jag skulle ta ego bilder i vintersolen. Nånting hände, och krasch, kameran landade 10 cm från en gigantisk MJUK snöhög och gick i tusen (okej 13) bitar. SUCK.. Ekonomin tillåter inte mig köpa en ny så dethär skulle ju liksom vara PERFEKT, så att jag äntligen skulle få mina egobilder tagna. xD Och föresten, TACK för et toppenblogg. Den e en riktigt guldkant i vardagen. Kram.

Reply
Zelda

Hej!
jag skulle vilja ha kameran för att min storebror har en sytemkamera (som jag får andvända men inte ta med om jag ska åka bort) och jag älskar att ta bilder men den är så stor och tung. Jag skulle även vilja ha en egen kamera som jag kan ta med överallt.Jag har även en kompakt kamera men den tar dåliga bilder och är sönder efter att min storebror tappade den i marken i London och en massa folk trampade på den, så den funkar väldigt dåligt.
:D

Reply
Ina

Hej Kenza!
Jag har länge funderat på en kamera, eftersom jag skulle vilja memorera lite mer av min vardag. När jag tittar tillbaka på mitt liv har jag mycket på minnet med knappt några bilder alls som förstärker minnerna. Men detta hade jag tänkt att ändra på, därför ska jag skaffa mig en kamera! Jag har dock inte så mycket pengar att röra mig med, så det blir till att spara.. OM det inte är såhär fint att jag vinner denna kamera för då är ju problemet solved! När jag väl fått något att fota med funderar jag på att skaffa en blogg, och då behövs ju verkligen en kamera!
Tack för mig och tack för din blogg, den är supermysig!
Ina

Reply
LinnA

Jag skulle så gärna vilja vinna den här kameran! Har aldrig haft en egen kamera, fast mina äldre syskon har egna. Har inte riktigt pengarna att unna mig själv en kamera och önskade mig en systemkamera i julklapp, men fick ingen. Nu till sommaren skulle det passa perfekt att ha en bra kamera att fota familj och vänner med, på midsommar och andra festligheter. Vill ha den här kameran så mycket! Tack ;)

Reply
NATALIE

Mitt fotointresse bara växer och växer och jag älskar det! Jag använder redan en systemkamera men tyvärr måste jag många gånger välja att lämna den hemma då det ibland inte är så praktiskt att ha med sig en stor kamera.

Det bästa med att fota enligt mig är att ha alla fina minnen sparade på bild! Det kan vara allt ifrån en underbar resa till en dag med sin bästa vän som man senare kan kolla tillbaka på och le åt. Jag tycker att bilderna blir som bäst då man verkligen lyckas fånga ögonblicket och känslan på bild! Något jag alltid försöker sträva efter. Skulle jag ha den stora turen att vinna kameran skulle jag ha ännu större möjlighet att göra det. Kameran verkar perfekt!

Reply
Anita

jag vill ha kameran för att jah älskar att fota och vill bli fotograf mamma och pappa säger alltid du ska få en kamera men jah får den ALDRIG :( men om jag fick en kamera skulle jah spendera hela min tid åt at fota :)

ps: min mail adress [email protected]

Reply
jasmine

Jag skulle så gärna vilja vinna denna kameran. Går på ett medieprogram i Växjö och vill verkligen kunna ta med mig en lätt och bra kamera när jag ska gå runt och fota allting (de skolkameror som är bra får vi inte använda pga att vi är ettor och vi måste lära oss alla grunder innan vi får börja använda de). Jag har så många idéer och inspiration till att ta kort och då vill jag lätt kunna ha med mig en kamera i väskan istället för att släpa runt på en tung system kamera i skolan som tar halva väskan. Min ekonomi är även inte den bästa (en fattig liten student) och mina föräldrar har ingen lust att köpa en ny kamera till mig + att det är super svårt att få jobb som 17 åring eftersom alla bara vill ha personer som är 18+. Det skulle vara så roligt att lätt kunna fota mina fina vänner alla kvällar och även fina naturbilder. Ja jag älskar även att fotografera porträtt bilder på vänner och familj och detta skulle vara en perfekt liten gåva till att göra det vilken tid som helst eftersom kameran är så lätt att ha med sig. Skulle också vara underbart att ha den här kameran på konserter och få vackra bilder på favoriterna (th), förra konserten jag var på så var min kamera så dålig så knappt inga av mina bilder är användbara, tyvär. Det var ett sådant fint ögonblick och jag skulle hemskt gärna velat kunna förstora upp mina bilder men eftersom kvaliten blev så dålig så är det ingen jag kan/vill göra.
Kram Jasmine.
[email protected]

Reply
Anna

Min motivering:
Jag älskar att fotografera. Har en digitalkamera här hemma men den är inte den bästa om man tex. behöver ändra slutartid och ISO och så vidare. Har läst lite på internet om systemkameror men dem är så himla dyra. Har verkligen inte råd med en sån.
Jag älskar att ta bilder på nära håll, makro eller vad det heter. Och har precis startat en egen blogg där jag vill ta fina bilder och lägga ut, som en bildblogg ungefär. På dagens outfits, så som du gör ungefär.

Det är också ett plus att det finns video i den också. Antar att det blir grymma bilder.

MVH
Anna

Reply
Kristin

Jag skulle gärna vilja vinna denna kamera för att kunna fota stället jag precis har flyttat till (säsongsjobb).
Platsen ligger ovanför polcirkeln och landskapet här är fantastiskt! Detta är inget som går att förklara med ord så just därför skulle det vara så kul att kunna fota och visa mina vänner (som för tillfället inte förstår varför jag valt att åka hit).

Reply
Liridona Murati

Hej :). Jag skulle gärna vilja ha den här underbara kameran. Jag har tänkt ganska länge på att köpa en systemkamera till sommaren. Men det jobbiga är att man inte kan spara på så mycket pengar till sommaren, för vad får vi studenter, ungefär 1000 kr om månaden men dom tar slut så snabbt när man shoppar o.s.v. Men jag skulle gärna vela ha den här kameran och ta fina bilder när man är ute och reser, ha fina minnen med släktingarna och fota, när man är på resa. Det skulle betydit så mycket och det skulle vart underbart om jag vann den här fina kameran! Kram :)

Reply
Madde

Hej!
Jag skulle jättegärna vilja vinna denna kameran pga att min egna gick sönder på nyår då min kompis råkade tappa den på en isväg. Detta kom väldigt olägligt då jag och min pojkvän precis flyttat ihop och hade planerat att ta massa fina vintriga (och snart våriga) bilder på oss och sedan trycka upp som större tavlor och dekorera med här hemma. Vi vill så gärna göra det och därför skulle vi bli superglada om jag vann denna kamera, som verkar vara superbra!
Kram Madeleine

Reply
Louise

Heej Kenza ! Jag skulle jättegärna vilja vinna kameran eftersom i sommar drar jag och mitt tjejgäng till franska rivieran (!!!). Vi ska hänga på stranden, festa och ha världens bästa sommar.
Kameran skulle ju vara perfekt för att fota alla stunder som jag inte kommer vilja glömma !!

Hoppas jag vinner !
Puss

Reply
Jennifer

Hejsan! ^_^ Vilken trevlig tävling!! :-D
Jag brukar inte har tur men man kan ju prova på den?
Om jag vann skulle jag fotografera min lilla vovve och naturen, jag älskar att fota men jag har ingen bra kamera, så om jag skulle vinna så skulle den bli väl använd. ;-)

Reply
Jennie

Jag skulle bli så sjukt galet, jätteglad om jag vann, anledningen är att jag har ett stort intresse av att fota, men tar mig aldrig tid för att jag inte har en tillräckligt bra kamera. dessutom är en sån liten smidig kamera bra att ha både till en “fotopromenad” som till en härlig tjejkväll eller en galen utekväll. JAG SKULLE ÄLSKA DEN HELT ENKELT! :D namn: jennie. Mail:[email protected]

Reply
Alicia

Jag har levt pengalös i två-tre månader nu för att kunna gå på peace and love festivalen i sommar (lever på min månadspeng av mor och far) och måste fortfarande knåpa ihop resan dit. Jag skulle vilja ha minnen från festivalen och en kamera har jag inte råd med så det skulle va grymt med denna! Den kommer såklart även att användas flitigt för resterande av sommarn. Jag kommer så inte låta den bli snodd eller tappa bort den, I promise!

Reply
selma aalachi

Jag älskar verkligen att fotografera!
Jag älskar att fånga ögonblick!
Jag brukar oftast fotografera med mobilen eftersom jag, som sagt, vill fånga ögonblick, men mobilkameran är dålig och de ögonblick får aldrig den rätta “känslan” om så att säga, sedan så blir ju bilderna ibland suddiga osv.
Om jag skulle vinna kameran skulle jag använda den flera gånger, vare sig vart jag än är så älskar jag att fånga ögonblick, eller bara ha något att minnas!
Ett fotografi är som en dagbok i bilder och det som är så bra är att bilderna kommer alltid finnas kvar (om man inte bränner dom dvs). Om hundra år kan mina barnbarnsbarn titta på bilderna och se hur vi hade det, därför tycker jag är det viktigt att man har en bra kamera som tar bra bilder.
Jag har ingen system eller kompakt kamera utan använder mobilen när jag tar kort och bilderna ur mobilen blir ju inte så bra, speciellt inte när den har 2 megapixel kamera.

Jag hoppas att jag vinner kameran, skulle bli så otroligt glad eftersom jag älskar att fotografera!
Det kan vara allt från att fotografera naturen, människor, saker, mat, en själv, vänner, familjen osv.
Det hela gäller att man fångar ögonblicken och att man har något att minnas sina dagar när man blir äldre.
Hoppas jag vinner!
Kram, Selma.

Reply
Johanna

Jag skulle vilja vinna kameran för att jag älskar att fotografera!
I framtiden vill jag bli fotograf.
Och det hade varit en bra början.
Jag har nu en urkass kamera (som inte tar skarpa bilder alls) som jag inte kan använda.

Eftersom att livet är kort, vill jag ta vara på tiden!
Med en ny kamera skulle jag kunna ta kort på varje
ögonblick och på så sätt komma ihåg mina minnen.

Jag har också en egen blogg, och förut en fotoblogg.
Men p.g.a att min kamera gick sönder fick jag lägga ner den.
Det känns som att min dröm aldrig kommer gå i uppfyllelse!

Men om jag skulle vinna kameran,
skulle min dröm kunna bli sann och jag skulle kunna
börja (även om jag är ung) mitt jobb som blivande fotograf!
Det gäller att tro på sig själv, men man måste ju såklart
ha ett “redskap” också, så därför är jag i desperat behov
av den nya kameran!

Hoppas jag vinner, och att min dröm kan bli sann.

Kramar från Johanna :)

Reply
Frida sjöholm

Jag skulle väldigt gärna vilja vinna en kamera. Mest för att jag älskar att fota och just nu är jag utbytesstudent i Argentina, och jag skulle älska att kunna ta vackra foton från min resa. Den kameran jag har nu håller på att falla sönder så en ny behövs!

Reply
Johanna

Hej Kenza!
Jag vill så otroligt gärna vinna Kameran, Ska åka på min första utlandsresa med min pojkvän snart och det enda som fattas är en Kamera. Nu när jag tänker på det blir jag lite ledsen för vad är ens första semester med den man älskar utan alla fina minnen på bild? Skulle verkligen bli jätte jätte glad för kameran. Hoppas du läser just min kommentar! Kram

Reply
Emma

Jag älskar och fotografera och det skulle vara så grymt bra att ha en liten, men bra, kamera att ha med sig.

Reply
elina

Jag skulle då inte tacka nej till en sprillande systemkamera då den enda funktionella kameran jag numera äger är den jag har på min mobiltelefon som jag haft sedan stenåldern! Inte det roligaste då jag vill föreviga minnen med bilder på min fina familj och vänner. Samt mig själv när jag fortfarande är ung och snygg! Haha! Tack på förhand. Kramar!

Reply
Yagmur

Jag vill vinna Samsung NX-100 för sen i september har jag inte ägt någon kamera alls. Har fått nöja mig med mobilkameran fast den uppfyller inte mina behov. Jag älskar
att ta bilder, på vad som helst. Den här våren/sommaren vill jag ta jättefina bilder som jag sen kan ha kvar som minnen och titta tillbaka på när jag fryser nästa vinter för att se fram emot nästa sommar.

I väntan på ett mail från dig, trevlig helg!

Reply
linnéa

Jag skulle vilja vinna kameran då jag befinner mig på mitt livs hittills största äventyr. Efter studenten flyttade jag till London där jag nu bor och jobbar. Jag skulle använda kameran till att fånga alla galna upptåg, nya vänner och vackra vyer. Den kamera jag har nu gör inte den här staden rättvisa.

Reply
Madeleine

I maj åker jag och mina vänner utomlands tillsammans för första gången. Vi ska få pricka av London på vår långa lista med städer och platser att åka till. En sån här resa måste ju bevaras och minnas, och eftersom en bild säger mer än 1000 ord, kommer våra bilder berätta om en hel resa. Det kommer bli klassiska turistbilder på tre vänner framför Big Ben, tre vänner i en telefonhytt och mängder av bilder på galen shopping och park-picknicks i vårsolen. Kan det bli bättre?

Reply
Belinda

Jag vill helt enkelt ha den för att den verkar helt grym och jag har ingen kamera:)

Jag vill ta fina smygfoton på dig….Hahaha nä skoja;P
Vill ta fina kort på min hund och bra party bilder av mina vackra vänner:D

Kram Belinda
[email protected]

Reply
Kristina

Hej Kenza,

hade jag hållit denna kameran i handen,
så lovar jag dig att min tid hade inte runnit ner i sanden.
En massa bilder på människor i min närhet, skulle få bli en del av detta, då det ligger värmast och kärast om hjärtat. Min käraste pojkvän hade jag velat ta foton med, då vi sällan tar foton och har väldigt få på oss. Det hade varit oerhört kul och handen i handsken om jag hade vunnit denna lagom till alla hjärtans dag!

PS. Lovar att maila dig foton som jag tagit, om jag skulle bli den lyckliga vinnaren. Kram / K

Reply
Emelie

Hej Kenza!

Jag skulle bli totalt överlycklig om jag vann Samsung NX100, vill verkligen ha en sånn! Perfekt stolek osv.
Som student så har jag inte råd att unna mig dyrare saker och jag vill verkligen ha en ny kamera som faktiskt kan ta fantastiska bilder!

Ha det bra, hoppas vi hörs! :) Kram

Reply
Sanliii

hej Kenza!

jag vill gärna vinna för att jag har önskat mig en systemkamera jätte länge och jag vet att jag aldrig kommer få en för vi har inte råd för mamma är en ensamstående och arbetslös .
jag skulle jätte gärna vilja ta fina bilder p.g.a jag vill faktis börja blogga men jag kan ju inte ha en blogg utan bilder =O

kraaaaam älskar din blogg kommer alltid att göra det <3

ps:skulle va världens finaste födelsedagspresent jag fyller år denna veckan =) puuss

Reply
Liza

Kära Kenza.

Mitt år har verkligen inte börjat bra. Jag blev avskedad från mitt jobb pga av arbetsbrist (officiellt). Men det hela handlade om att jag arbetar med enbart killar och att en av gubbarna stötte på mig under en personalfest och försökte tafsa. Jag sa ifrån och för två månader sedan blev han befodrad till min vd och började då “ge igen”. Han fick mig sparkad genom att hävda att de skulle dra ner på personal och satte sedsan efter en vecka ut en annons att de sökte ny person till företaget (när han hade sparkat mig). Jag var/är så arg och facket har stöttat mig men som söt ung tjej precis nyexad från ingenjörhögskola är det jag som förlorar mitt rykte om jag stämmer honom för trakaserier.

Hemskt hur de kan vara så i mansdominerande yrken. Men jag är en grym och stark tjej och hoppas snart hitta ett jobb där jag behandlas med respekt.
Därför skulle det vara så kul att få denna kamera och kunna fota och glädjas av de personer i mitt liv som har stöttat mig igenom detta :)
<3

Reply
Meena shaol

Hej jag skulle vilja vinna den här kameran för jag har aldrig ägt en själv , så det ska bli så kul att ta foto när mAN åker på resa eller någon annan stans , man kan ha allt till minne för att sen när jag blir äldre så kan ja komma ihåg va jag gjorde och hur ja såg ut , ha en bra dag

Reply
Isabella

Hej Kenza! jag skulle såå gärna vilja vinna kameran, dels för jag inte råd att köpa en sån bra kamera och för att jag altid har viljat ha en riktigt bra kamera. älskar att ta bilder av alla slag! men jag håller på med hästar och älskar att fota dem eller jag älskar att fota allt om jag ska vara ärlig, sen tävlar jag i fälttävlan och hoppning och de skulle va så grymt kul att kunna ta riktigt bra bilder och föreviga mina minnen med dem.och tex alla bilder med pojkvännen, underbart att kuna förstora dem och sätta upp dem på väggen! hoppas verkligen du väljer mig, skulle inte göra dig besviken med allt fotande ;) puss!

Reply
Nelly Elvirsson

Jag vill ta en as grym bild på min vän som hon kan ha som profilbild på facebook. Då hon är ganska kräsen på alla andra bilder jag tagit som blivit lite halvdåliga på grund av en lite halvdålig kamera…hehe :)

Reply
Freja

Hej! Det skulle inte vara helt fel att vinna denna kamera ;) Jag var också i Thailand i vintras, och jag hade med mig min kamera dit. Den är ungefär 3 år gammal så den tar inte de bästa bilderna. Sen i slutet av resan kom det även in grus i linsen så därför åker inte linsen ut och då går de inte att fota. Så jag tänkte köpa en ny kamera, men hoppas istället att jag vinner den här! ;) Om jag vinner kameran ska jag fota natur (nu till exempel med all snö, blommor osv.), om jag åker och reser, upplever nya saker och på sommaren när man är med folk. Tack på förhand, ha det bra! :)

Reply
Sofie

Jag skulle gärna vilja ta riktigt fina bilder som inte blir helt värdelösa som dom blir ibland. Kunna ha en kamera som även ta bra bilder i mörker hade varit kalasbra! :D Om jag vann kameran skulle jag ta fina bilder hela tiden, men det skulle vara speciellt roligt att ta bilder när man är utomlands. Tex när jag ska tillbaka till mitt älskande Thailand. Bilderna blir ju fina men det går inte att föreställa sig hur det är i verkligheten, men med denna kameran tror jag att det nästan skulle se ut som det gör på riktigt där!
Kram!

Reply
Johanna

Jag skulle vilja vinna kameran för att jag älskar att fotografera!
I framtiden vill jag bli fotograf.
Och det hade varit en bra början.
Jag har nu en urkass kamera (som inte tar skarpa bilder alls) som jag inte kan använda.

Eftersom att livet är kort, vill jag ta vara på tiden!
Med en ny kamera skulle jag kunna ta kort på varje
ögonblick och på så sätt komma ihåg mina minnen.

Jag har också en egen blogg, och förut en fotoblogg.
Men p.g.a att min kamera gick sönder fick jag lägga ner den.
Det känns som att min dröm aldrig kommer gå i uppfyllelse!

Men om jag skulle vinna kameran,
skulle min dröm kunna bli sann och jag skulle kunna
börja (även om jag är ung) mitt jobb som blivande fotograf!
Det gäller att tro på sig själv, men man måste ju såklart
ha ett ”redskap” också, så därför är jag i desperat behov
av den nya kameran!

Jag älskar att ta kort på naturen, droppar, sommaren,
löven, hösten, vädret!
Jag älskar att ta närbilder, bilder med ett “hjärta”
Något som man kan kolla på och inspireras av!
Åh, jag skulle så gärna vela vinna!

Hoppas jag vinner, och att min dröm kan bli sann.

Kramar från Johanna :)

Reply
Erika Fransson

Jag har precis börjat läsa till arkitektur och valde att läsa utomlands men min pojkvän. Tillsammans valde vi Schweiz, han läser på glion och jag läser på USI. Trots att vi bor i samma land är det långt emellan oss men vi ses så ofta det går- jag skulle så gärna vilja vinna kameran så jag kan fota våra fina stunder när vi väl är tillsammans :)

Reply
Maria

Hej ååh va kul :) Jag skulle bli grymt glad om jag vann, har just nu ingen kamera för att min har blivit stulen och har inte råd med någon ny tyvärr. Och denna kamera verkar ju jätte bra. Jag älskar att fota och hålla på med bilder. Om jag vinner kommer jag fota det mesta, mig och mina vänner och naturen med mera.

Ha det bra kramar!

Reply
Melinda

Jag skulle verkligen vilja vinna kameran iockmed att jag skulle ge den till min pappa. Han tycker mycket om att fotografera och så, men har inte den bästa kameran själv. Så det skulle verkligen vara roligt om han kunde utveckla sig i korttagandet. Jag älskar att göra andra glaada! :)

Omjag vann kameran skulle jag själv också använda den och ta med den på olika saker jag gör, den kameran jag har nu är bra, men sen är det ju det att den är alldeels för stor att ta med sig, klumpig och så. Denna kamera verkar vara väldigt smidig och bra!

Reply
christine

Om jag vann kameran skulle jag använda den till att ta oförberedda, roliga bilder på mig och mina vänner som visar den sjuka, flamsiga och rätta sidan av oss, vår bästa sida helt enkelt :D

[email protected]

Reply
ewelina kozak

hi kenza! i live in the Uk but i found out about your blog long ago! even though i don’t know swedish i always translate the page to be able to know what’s up with u everyday :) i really love your pictures but my camara is very old and i always wonder why mine ones are never as good as yours and i cannot capture those important moments in my life the wey i’d want it to… i also must say that your blog inspired me to take fashion as a path in my further education, so thank you! and congrats on your best blog award! i obviously voted for you :P xoxo

Reply
Malin

Jag köpte en kamera i vintras och den funkar inte alls som den borde… bara hänger sig hela tiden och dör… Om två veckor åker vi till alperna och nu har jag ingen kamera att ta fina bilder med… Ok, inge synd om mig, men vore roligt att kunna ta lite schyssta bilder från semestern.. :)

Reply
Johanna

Jag vill vara med och tävla! :) jag vill vinna den kameran för att ingen kamera som jag har provat gör mig någon rättvisa på bilderna. Har alltid tänkt att det måste bli bättre med en systemkamera men har inte haft en chans att prova.

Reply
linnéa

hej jag är en tjej som heter linnéa och jag har alltid viljat att ha en kamera så jag kan ha en foto dag men mina kompisar och bara ta fina bilder hade dok en kamera men en av mina kompisar råkade ta i sönder den så ja men nu delar jag med hela familjen och vill inte att dom ska kolla på ens bilder är liksom 12 snart 13 och då vill man ju inte precis att ens föreldrar ska kolla på ens bilder med ens kompisar du kanske vet vad jag menar och jag älskar din blogg och du har så många fina bilder så ja så hoppas det blir jag men fattar att du har svårt att välja med så många läsare kram linnéa

Reply
Alale Shokatloo

Hejsan, mitt namna är Alale. Jag är 17 år fyller 18 i sommar. Jag har alltid varit intresserad av att potta saker och hitta små detaljer som ingen annan sett (det ska ju vara fina detaljer, hehe ingen finne jag vill fota liksom ;)).

Men i alla fall, jag tycker att jag är en “värdig” vinnare, eller vad man säger eftersom jag nu bara jobbar med en vanlig kamera som inte har några speciella effekter. Dock har den gått sönder. Så just nu har jag lagt min hobby uppe på hyllan eftersom jag inte har någon kamera jag kan fota med. Just därför skulle jag bli tacksam ifall just jag vann :) Ha det bra!

Reply
Alice

Hej Kenza! Jag skulle vilja vinna denna fantastiska kamera för att min egna lilla kompaktkamera har gått sönder. Helt och hållet. Det går helt enkelt inte att sätta på den, och att ta bilder är bland det bästa jag vet! Särskilt om det skulle vara bilder med kvalité som om de vore tagna med en system?! Det skulle vara så himla underbart. Då skulle jag fullborda min foto-idé då jag skulle göra en hel vägg full med fotografier på mina fina vänner… Som sagt, det skulle vara helt underbart.
Tack för chansen att vinna iallafall! Älskar din blogg =)

Reply
AnnaR

Hej,
jag skulle jättejättegärna vinna kameran, dels för att jag faktiskt inte har någon, trots att jag älskar att fotografera. Då jag lånar nåns kamera älskar jag att fotografera mina vänner, konserter jag far på, familjen, allt sådan man vill ha sparat en lång tid framöver. och just nu har vi så mycket snö här också att med en fin kamera skulle det bli skithäftiga vinterbilder, så jag skulle använda den till mycket. Skulle verkligen vara underbart att vinna den.
Kram
Anna Randelin
[email protected]

Reply
Mickan

Jag vill vinna då det verkar vara en perfekt resekamera. Jag vågar inte ta med min systemkamera och det är ju mycket lättare att ha med en liten kamera i handväskan som man snabbt kan plocka upp om man hittar det perfekta motivet. Stränder, solnedgångar över havet, landmärken och kärlek, det är vad jag skulle ta kort på!

Reply
julia

jag skulle vilja vinna denna kameran för jag brinner för fotografering. Jag har en systemkamera men den är stor att ha med sig så därför skulle denna lilla vara perfekt till mig. Jag skulle bli så sjukt glad om jag vann!! :D

Reply
Rebecka

Jag skulle behöva vinna denna kameran för just nu håller jag på att starta igång ett stort projektarbete som man måste göra i skolan och tänkte då sminka och fotografera mina vänner eftersom jag går linjen stylist, dock har jag ingen kamera i min ägo och denna skulle passa väldigt bra till detta projektet och även till min fritid så jag kan bilder på allt som jag och mina vänner hittar på :)

Reply
Petra

Hej KEnza!!:D jag skulle vilja vinna kameran för att jag inte har en kamera, som funkar:( och jag har en blogg som jag vill ha bra bilder till, men de blir alltid så jättefula… Jag älskar att ta kort på mina kompisar, men eftersom att de aldrig blir några bra kort tar jag alltid från kompisars bloggar eller ber dom skicka, eller om jag ska ta på familjen så kan jag inte bevara de fina stunderna!! Så snälla!! Jag vill vinna!

Reply
rima

Jag vill verkligen vinna jag är en fattig student som har samalt pengar sen sommras för en fin kamera men har fortfarande inte råd :( jag hoppas jag vinner den där kamerna så jag kan ta med den till hemlandet libaon i sommar och fota hela släkten och andra saker som minne snälla snälla kenza låt mig vinna jag har aldrig vunnit en tävling förut aldrig. Jag har aldrig haft den turen tyvär. ha deet fin massor av kramar av ditt fann Rima :)

Reply
ebba

hej, jag vill vinna eftersom att jag hade en kamera i somras och råkade lämna den i solen ett tag, då förstördes någonting i min lins. det blir en svart skugga när man ska fota och har lämnat in den men det går inte att fixa. jag har inte råd med att köpa en ny och om jag skulle börja spara skulle jag först få den om 4 månader och min mobil kamera är dålig.. så just nu kan jag som nte fota och har inte kunnat det på ett halv år, alla som jag umgås med tar fina bilder med sina systemkameror också.

bilderna jag hade tänkt ta är massor, gillar att fota utomhus och här där jag bor är det mycket snö just nu!

Reply
Hanna

Hej Kenza!
Varför jag skulle vilja vinna denna kameran är för att jag, bara för någon vecka sedan, tappade min egna på en fest så att objektivet (det var en kompaktkamera) inte fälldes tillbaka igen och med det slutade den fungera. Utan kamera kan man ju inte fånga dagen och minnas den senare, vilket är väldigt viktigt för mig. Att kunna kolla tillbaka på minnen!
Jag älskar också att fota. Älskar att fota glada bilder på min hund Jack! Ett exempel på det är detta fotot:
http://i53.tinypic.com/2u9r1wg.jpg

Min hund förra sommaren när han var på bus humör och rullade runt som en galning i gräset, så töööt!

Ha det bra! Kram Hanna

Reply
lollo

hej! jag skulle vinna kameran för jag älskar verkligen att fota. Jag har en kompaktkamera sedan innan men jag skulle vilja utveckla mig ännu mer. Tycker om att fota allt men framför allt djur och fina naturbilder. :)
namn : Louise och mejl: [email protected]

Reply
lisa s

Jag vill vinna av den enkla anledningen att jag älskar att fotografera. Jag hade mest tänkt att ta kort på människor för jag tycker att bilder är som mest intressanta med människor som motiv.
Ha det fint!

Reply
MAJA

Om jag skulle vinna skulle jag ge den till min mamma! Hon älskar att fotografera men äger ingen riktig kamera.. Skulle vara riktigt kul att kunna ge henne något för en gångs skull. Ha det bra!(:

Reply
Felicia

Har funderat på att köpa den billigaste, minsta digitalkameran som finns på Media Markt men till och med dom är för dyra för min buget då jag sparar ihop till min perfekta festivalsommar. Den här kameran (som är lååångt utanför min budget för en kamera haha!) skulle jag ta med till de festivaler som är inplanerade nu och väl där vaka med mitt liv. Allt för att få fina sommarbilder att titta tillbaka på när det blir vinter och kallt.

[email protected]

Reply
Tilda.

Hej , jag skulle vilja vinna för min kamera gick sönder nyss , och jag behöver verkligen en ny.

Jag skulle fota Naturen , Kommpisar och minnen !

KRAM !

Reply
frida elmefjäll

ÅÅÅÅÅÅÅH jag har alltid velat ha en riktigt bra kamera. Den enda kamera jag har är min mobil-kamera på 2.5 megapixel samt en riktigt KASS digitalkamera jag köpte när jag var 15 (är 18 nu). Och som gymnasie-studerande har man ju inte direkt ekonomin till en kamera… hehe :(

Jag skulle ta mycket natur bilder och även porträtt.
Mycket svartvita porträtt, och mycket färgglada naturbilder i vackra färger.

Ha det bra!!
och nu håller jag tummarna på att jag får vinna någonting för en gångs skull haha…

Reply
Jennifer

Jag vill ha en egen kamera! :D får dela med familjen vilket inte är vidare kul och vi ska till Thailand i slutet av mars. Hade varit perfekt! :D Kraam

Reply
Maria

Underbart att du lottar ut en kamera!
Blev ju så less i somras när jag och pojkvännen åkte ned till turkiet tog massor av fina bilder, men kameran blev snodd.
Nu är man en fattig student utan kamera!
Oh… vad jag önskar att just jag skulle bli ägaren till den!!!!
Då väntar en resa med nära och kära massor av mysiga minnen och söta bilder med en super cool kamera!! :DD

Reply
emma

jag hade så gärna velat vinna för att få med mig den på min trip genom världen jag ska på om ett par veckor. hade varit så fantasitskt roligt att få med sig en grym kamera så man får så fina bilder. jag har nämligen bara mobilen med 2mp och den tar verkligen sämst bilder. och jag som älskar att fota. jag önskar jag hade råd att köpa en kamera men alla pengar har gått åt till resan jag ska göra så en kamera kommer jag inte få.

Reply
alicia

hej kenza!

jag skulle vilja vinna denna kameran för att jag vet att den är hur bra som helst. Fast den är ju rätt dyr, så jag har inte råd.
Om jag vann denna kameran så skulle jag ta foton ute. Alltså på naturen. Blommor, träd osv. Också kanske fota med mina kompisar!

Haha, vet att jag inte har en chans att vinna denna tävling efter som att chansen är typ en på miljonen, men man kan ju alltid hoppas?:)

Snälla Kenza, låt mig vinna denna fantastiska tävling!

Nu håller jag tummar och tår att jag vinner denna tävling!:D

Kram!

Reply
Ellen

Åh! Jag har velat köpa en system digitalkamera och kollat på bland annat denna. Jag ska åka på min första resa (till USA) senare i vår och vill ha en bra kamera att föreviga ögonblicken med! Jag hoppas, hoppas, hoppas! Det skulle göra mitt år! :)

Reply
Carolina

Hej! jag skulle jätte gärna vilja vinna denna kamera,skulle bli super glad. Jag har aldrig riktigt haft en egen kamera för jag har inte haft råd med att köpa en. Alla mina kompisar har dyra system kameror och sen kommer jag där helt mobbad och så fattig att jag inte ens har råd med en. Jag älskar verkligen att ta kort när jag får tillgång till att ta det och sedan redigera dom fina! om jag skulle vinna den här kameran skulle jag ta kort hela tiden haha! skulle nog gå långa promenader och ta en massa kort ute,men även på vänner osv.. går inte att beskriva hur glad jag skulle bli jag har aldrig vunnit något när jag varit med att tävla i något känns som det aldrig blir min tur :(

Reply
susanne

Hej Kenza! om jag vann kameran så skulle jag ta en massa kort på min dotter som är 5 veckor gammal. Jag skulle ta bilder varje månad för att kunna skapa en kalender med hennes bilder i som jag skulle ge bort til hennes mormor i julklapp.

Reply
Paulina Wallentin

Vilken rolig tävling! Brukar aldrig tävla, men ger man det inte ett försök så vinner man ju heller inte :)

Om jag skulle vinna kameran så skulle jag bära den med mig i väskan alltid. Det händer alltid massa roliga saker i vardagen som är värda att fotografera, och det är ofta då man inte har något att dokumentera med! Jag äger dock inte själv någon kamera, och har tyvärr faktiskt aldrig gjort det heller!

Jag har även min lilla blogg som jag i detta nu skänker en tanke. Jag älskar att få skriva av mig i den och förhoppningsvis bjuda in till inspiration. Det blir mycket text då jag uppdaterar ofta, men tyvärr mer sällan bilder i realtid. Det hade varit jättekul om det blev ändring på detta:)

Håller alla mina tummar och tår, så får vi se hur detta går! :)

Kram på dig!

Reply
Hanna

Hej fina Kenza!

Nu är det så att jag och min pojkvän fick chansen att jobba i vintras, vilket kom precis i rätt tid, då vi bestämde oss förra sommaren att vi skulle försöka spara ihop pengar till en resa till våran 2-års dag som vi har nu till sommaren. Vi kollade runt på resor och hittade till slut ett perfekt hotell på Mallorca, Alcudia. Vi har aldrig tillsammans med varandra rest till utlandet tidigare då vi båda två är så kallade “fattiga studenter”. Men nu tog vi våra pengar som vi tjänade ihop genom att stå på tak och skotta snö till resan. Jag vill därför jättegärna minnas och komma ihåg dessa två underbara veckor i Mallorca i juni, och det känns perfekt att göra det med hjälp av en kamera eftersom ingen av oss har någon. Så när jag såg att någon kunde vinna den här kameran så kände jag direkt att jag måste ge det en chans och vara med och tävla. Så nu håller både jag och min pojkvän alla tummar i världen på att denna kamera ska bli våran!

Reply
emma

guuuuud vilken awesome tävling!!! hade verkligen varit i behov av den grym kamera.
hade jag vunnit den hade jag tagit med mig den till Italien nästa vecka och tagit sjukt coola skidbilder på polarna när dem hoppar i parkerna och på lite offpist turer där :) och afterski såklart!!
hade nog blivit hur fräcka skidbilder som helst. Den hade även fått hänga med till Platanias i sommar (blev inspirerad av er resa i somras så jag och tjejerna sparar ihop till en resa och drar dit, hoppas att vi får lika kul som ni verkade ha).
Där kan man verkligen ta fina bilder på stränderna och i havet (och balla på klubbarna). Annars hade den varit super och ha med på hästtävlingar så man kan be pappa ta lite finfina bilder på en själv och hästen :) Och hur härligt hade det inte vatt att kunna ta sjukt fina och mysiga bilder på min älskling i sommar.
Hade iallafall använt den MYCKET väl!! och hade blivit grymt glad om jag vann! :D (L) btw. tycker du har en grymt bra blogg!

Reply
Cajsa

Hejsan! Jag vill gärna vinna denna kameran för att kunna ta minnesvärda bilder från gymnasiet och även resten utav mitt liv, det hade varit otroligt glädjande då jag bara har en iphone 3 så har inte den bästa kameran och mitt studiebidrag går åt andra nödvändiga saker, så kommer inte kunna köpa en kamera på ett otroligt länge! kram

Reply
JONNA

jag skulle så gärna vilja ha den där kameran! hade en vanlig systemkamera förut men var tvungen att sälja den för den var för stor och klumpig och jag kunde inte ha med den någonstans, men just den där kameran skulle vara perfekt för den som vill ta fina bilder sina mina vänner och sig själv men inte vill ha en stor klumpeduns varje gång den ska ut = MIG!! Snälla låt mig vinna

Reply
Therese Strömberg

Varför ska jag vinna.. Hmm för att jag vill, haha. Jag skulle börja med att be en kompis ta en massa fina bilder på mig själv med min nya tatuering som jag är sjukt nöjd med. Sen skulle jag fota allt möjligt i vardagen + en massa fina naturbilder. Ska även till Italien på språkkurs i sommar och till Thailand nästa vinter så det hade varit grymt med en riktigt bra kamera då!

Reply
Anna Folkesson

Vad glad jag blev nu, en kamera är precis vad jag behöver, och denna tävlingen kan inte komma mer lägligt. Oj vad jag skulle ha användning för den! I April fyller jag 18 och det ska jag utnyttja med att spendera många kvällar ute på krogen. Det hade varit grymt att ha något att fota med då, eftersom att man kanske inte alltid minns allt man gör en utekväll ;) Jag ska dessutom till Peace & Love-festivalen i juni och till Ayia Napa i augusti och vad är då mer perfekt än en kompakt systemkamera som inte tar mycket plats alls? De pengar jag får in under de närmsta månaderna måste jag spara till mina resor jag ska göra i år så en kamera känns väldigt långt bort nu. Om jag skulle vinna denna kameran kommer du att framför allt förgylla mitt första år som myndig men även mitt sista och mest minnesvärda året på gymnasiet!

Ha en fin kväll Kenza :)

Reply
SOFIA

Fick en systemkamera i somras men den bara ligger i väskan sin och dammar, för stor och klumpig att ha med sig. Men denna vorre perfa! Liten och grym, perfekt när man ska någon stans och bara kunna lägga den i sin väskan, vilken bättre blogg man skulle få då med en massa bilder då hela tiden! Jag skulle ta en massa kort med kompisar och slippa be dom skicka bilderna hela tiden. :)

Reply
Sarah

Oj, svårt dethär. Jag är ett riktigt stort fan av din blogg till att börja med och sedan vidare till tävlingen, jag verkligen älskar att fotografera. Min lillasyster är på väg att växa sig stor så jag skulle verkligen vilja kunna fånga upp hennes liv i bilder. Skulle vara underbart att ha en kamera att ta massa fina bilder med i sommargräset med blommor i håret på min fina 4åriga syster. Har även stora planer på att fotografera och sälja vidare eftersom att mina tidigare bilder varit riktigt populära. (Från mediaprogrammet på skolan.)
Och nu antar jag att det bara är att hålla tummarna? :)

Reply
Sofie

“en bild säger mer än tusen ord” och precis så är det! jag ska snart ta ett stort kliv in i vuxen världen, nämligen fylla 18 år . Att fylla 18 år innebär också att jag fortfarande har hela livet framför mig, att jag har så många nya platser att besöka, nya personer att möta och lära känna, få nya kunskaper och allt det där underbara världen har att ge. Men framför allt att skapa minnen och att minnas dem! Genom att ta foton kan jag ha hela mitt liv samlat på ett och samma ställe, att få blicka tillbaka på just den resan, just den killen eller kanske just den VÄNNEN! Man vet aldrig vad som komma skall,du kan aldrig förutse framtiden, så genom en bra kamera och många foton kan man minnas det som varit, familj, vänner, platser händelser och.. människor kan även minnas mig!

En bra kamera tycker jag gör det hela så mycket varmare och finare, att få med alla färger och att kunna skapa just DEN känslan som bilden vill visa, det kan man göra med en bra kamera och det är det jag vill minnas!

Reply
Erika

Galet snygg kamera där! Den hade jag verkligen inte tackat nej till ;D !!! Jag går andra året på gymnasiet och äger SÅKLART ingen kamera….Det händer såklart en massa roliga saker denna sommaren som jag gärna skulle vilja fånga på bild! Ska bland annat på Metaltown, och att fånga en bild på min vackraste, finaste idol Oli Sykes från Bring Me The Horizon skulle vara guld värt! Sen har jag även en språkresa på G under juli månad till Malta, och jag känner på mig att jag kan ta exakt lika snygga hopp-bilder som dig med den där kameran ;). Eller…Ja ditt utseende slår man ju inte, men att just fånga hoppet skulle den kunna göra ;D

PLZ PICK ME KENZA!

Reply
Maria

Jag skulle jätte gärna vilja vinna just den här kameran för att jag älskar att fotografera allt möjligt och jag tror att den här kameran skulle vara perfekt, och det skulle vara jätte kul att ha en bra kamera till det. Skulle verkligen bli jätte glad! :D
Kram

Reply
Alexandra Mammos

Jag skulle vilja vinna den här kameran för när jag blir äldre så vill jag kolla tillbaka på bilder från min ungdom :), och det skulle va kul att vinna något någon gång ;D jag ska fota allt möjligt, älskar att fota, brukar ta min mammas kamera ibland men nu har hon börjat gömma den ;/, hoppas jag vinner :D kram

Reply
My

Hej!
´så klart jag vill vara med och tävla om ngt som detta!
Min motivering: Jag älskar att fota, gick media på gymnasiet och har fotat massvis sen dess, men jag har sådan otur! Jag har köpt två kameror, den första slutade fungera helt plötsligt, lämnade in den på lagning och så fungerade den, men sen dog den igen, så jag gav upp samlade nya pengar och hade sedan råd att köp mig en ny. Denna har jag sedan fotat massvis med och hade med den på en utlandsresa där den tyvär råkade bli putad i golvet av en släkting och gick då sönder. Så nu sitter jag här med två trasiga kameror och med ett stort sug att fota. Har hästar som jg älskar att fota och min snygga svarta hade varit så snygg på foton nu i den vita snön.

Jag älskar att fota och är nu en fattig ungdom som skulle bli överlycklig för detta!

Reply
Sara

Hej Kenza!
Jag hade en kamera som var ganska dålig, men den gick sönder för några månader sen. Min mamma och pappa har snart bröllopsdag och jag tänkte ta lite foton på mamma och pappa och blanda med gamla bilder på dom och rama in så det blir en tavla! Men för att kunna ta bilder behöver man en kamera. Och utan kamera blir det inga bilder och ingen tavla!
Familjen betyder mest och det skulle vara jätte kul om jag vann!
Tack på förhand.
Sara

Reply
Sandra

Självklart är jag med och tävlar!
Jag tycker att jag borde vinna för att jag älskar att fotografera men ja, med en gammal fem megapixelskamera med en skärm stor som en lilltå och med endast två inställningar, med eller utan blixt, så kommer man inte så långt. Om jag vinner så vill jag självklart utveckla mig inom foto och kommer fota allt mellan din lilltå till det stora blå! :)
Sandra.

Reply
ida

denna fantastiska kamera skulle jag vilja ha för att fota med när jag åker till Italien för att åka skidor om några veckor! jag har tänkt att ta en massa underbara kort med alperna i bakgrunden. ( haha får rysningar bara av att tänka på det, fotofanat som jag är)
skulle förmodligen använda den till min lillebrors konfirmation i vår också !

Reply
Astrid

Något jag älskar är att kolla på bilder. Men problemet är att jag inte kan ta några, för mobilkameran är ju inte så bra. Om jag skulle vinna så skulle jag ta med mig den över allt och ta kort med mina vänner och när jag reser. På sportlovet skulle jag ha tagit kort när jag åkte skidor, men dom bästa bilderna skulle nog vara i sommar. Då skulle jag ta bilder i STOCKHOLM och på mitt landställe. Jag älskar sommaren i stockholm, SÅ VACKERT! Jag skulle också ta massor av kort i ENGLAND med mina kusiner och MEXICO med släkten.
Förresten, älskar din bogg!
KRAM c:

Reply
Saranda

KATASTROF VECKA, under denna veckan så gick min camera sönder, min data (tro det eller ej) knäcktes på mitten då jag har slarvat med skärmen, och min telefon tappade jag bort i tisdags när jag åkte tåg till skolan. Absolut inte min vecka det här! Dock det som gjorde att jag kunde glömma bort allt det här tråkiga var att min stora syster fick reda på att HON ÄR GRAVID!! Så automatiskt blev det en utav mina lyckligaste veckor ever! Som student har jag nt råd med så dyra grejer, hade jag vunnit din kamera så hade det blivit en väldigt bra present till min stora syster och hennes man, då dem vill fånga upp varenda “moment” i deras snart kommande ängels liv :) Dem skulle bli överlyckliga för en ny och bra kamera, och jag skulle blivit överlycklig för deras skull :) Jag vet att du kanske antagligen nt kommer läsa detta, med tanke på dina 1000 mejl och eftersom du drar en slumpmässigt, men det hade iaf betytt mkt för mig :)

Reply
Ida

I sommar skall min familj och jag åka till andra sidan jordklotet, till Miami och sedan vidare till min pappas hemland Bolivia. Min största dröm är att bli journalist, ta vackra bilder, skriva och resa. Jag har tagit mig till mods och bokat möte med vår lokaltidning och ska försöka sälja in min resedagbok eller liknanade. Jag äger ingen kamera och darför skulle jag bli mer än tacksam om jag vinner. Så jag kan fånga den annorlunda och vackra miljö där borta, samt kunna visa andra, så bra och naturligt det går. Jag vill kunna visa fattigdomen på riktigt och visa allt det hemska samt visa det alldeles underbara stränderna, gröna djunglarna och de fina människor som bor på samma planet.

Jag är 15 år och är väl medveten om att ingenting är gratis. Så varför inte visa mig motsatsen och göra mig till en lycklig vinnare? :)

Reply
Fredrik Söderdahl

Jag och min älskade sambo ska gifta oss i maj 2012 och har börjat titta på bröllopskläder men har insett att det är en riktig djungel.

Vi har varit iväg på olika mässor och tittat på visningar men finner att det är väldigt svårt att minnas vilka kläder vi gillar och att fånga modeller i farten med en enkel kompaktkamera är inte det enklaste.

Så nu tänkte jag att detta är ett ypperligt tillfälle att överraska min blivande hustru med en riktigt fin kamera för att lyckas fånga hennes drömklänning på bild

Reply
Hanna

Om jag skulle vinna, då skulle jag använda kameran till att göra en scrapbook om mitt år 2011. Har precis blivit 18 och kommer nog ha en hel del att dela med mig av, jag ska till London och till Syrien i sommar och då vore det nice att ha en bra men smidig kamera att ha med sig då. För att fånga alla minnen.
Jag skulle även behöva en kamera så att jag kan göra min blogg bättre, hehe. Min webcamera är inte direkt någon kvalite på.Så jag hoppas att jag vinner! :D
//Hanna ([email protected])

Reply
Angela Nordmark

HEJ! Skulle jättegärna vinna denn kamera som många andra – fört att jag gillar att fotografera! synd bara att min kamera inte tar lika gudomliga bilder som en system. Foto är som en liten mini hobby + att man skulle få käka gröt i 25 år för att ha råd men en haha! ;) Har alltid velat köpa en systemkamera men aldrig riktigt lagt andra sidan till. Om jag hade en skulle jag ta tummen ur röven och plåta gärnet, hehe! :) Mvh Angeela!

e-mail: [email protected]
Angela Nordmark

Reply
nic

jag vill ha den så jag kan ta en massa fina o bra bilder samt videos när jag ska åka o se LINKIN PARK I SOMMAR! det är så synd att man inte får ta med sig kameror med avtagbara objektiv, så detta var ju som en guldchans för mig att på ett ännu bättre sätt föreviga mina minnen från just LP! :)

Reply
Magdalena

Jag skulle vilja vinna denna kamera pga av att min kamera åkte in på lagning, men kom aldrig tillbaka, då dem tappat bort den, efter den hamnat i Tyskland(!?).. Jävla MediaMarkt… och inte står dem för sitt fel heller! De var en påkostad kamera som skulle komma väl till pass, då min storebror gifter sig i sommar! Och visst vill man kunna ta fina bilder på en sådan oförglömlig dag! Så kort och Gott, en ny kamera vore Flått! :)

Reply
Michaela

Jag fyller 18 år om 4 dagar och man kan väl säga att det blir en början på mycket nytt. Det lär bli en hel del festande och mycket annat. Men det är inte just därför jag verkligen skulle vilja vinna denna kamera. Jag har jobbat och sparat pengar och ska om 2 månader åka ner till Asien. Jag har aldrig varit i Asien och det finns så mycket jag vill se, ska åka till bl a Indien, Kina och Japan. För tillfället äger jag ingen kamera utan jag använder mobiltelefonen men är såklart i ett behov av en. Budgeten håller inte riktigt till att köpa en kickasskamera och det skulle verkligen vara en dröm att vinna denna kamera som kan ta otroligt fina bilder!

Reply
Emma Wallin

Kanske en ganska lam motivering, men jag vill helt enkelt vinna kameran för att jag älskar att ta kort, men inte har råd att köpa en grym kamera. Inte så lätt att vara en liten skit och leva på barnbidrag ;)

Reply
emma.

Varför just jag borde vinna?
Jo, jag har varit fotointresserad i många år nu och jag har alltid köpt fel kamera. JAg har haft lite otur helt enkelt då dom alltid tagit suddiga bilder.
Men jag har inte råd att köpa en bra kamera och jag är för ung för att tjäna egna pengar och att spara kommer ta på tok för lång tid.(är det vad som krävs så sparar jag iallafall)
Om jag skulle vinna kameran skulle det då inte gå en dag utan att jag använde den! jag skulle behandla den som det dyraste och värdefullaste jag har (vilket den också skulle vara).
Skulle med andra ord vara väldigt tacksam och såklart dela med mig av den. Låta vänner och famlij få ta del av det och låta andra få uppleva den underbara känslan av att ta ett riktigt bra foto, ett foto som man dessutom tagit själv.

Skulle bli helt j’vla galen av lycka om jag vann!

puss.

Reply
Olivia

Heej !! Jag älskar din blogg .. Brukar läsa den typ 3 gånger per dag !! Men hur blir man med i tävlingen ??! Vill jätte gärna vara med är en riktig foto nörd och häst nörd !! :P

Reply
Dz.

Åh! Som om du visste. Ska iväg på en liten resa med min syster (vår första ihop), detta hade varit superbra för att komma ihåg alla minnen. Har försökt få tag på en bra kamera, men lite billiare, men inte lyckats.

Good luck!

Reply
Josefine

Den här kameran är till min kära syster då hon är snart 19 och är ute på krogen ofta. Hon klagar jämt på att hennes digitalkamera inte klarar av att ta bra och minnesvärda bilder ute, vilket den här kameran gör!
Jag vill ge den till henne för hon betyder så himla mycket för mig, och för att jag vet att den verkligen skulle göra henne glad!
En bild säger mer än tusen ord, right? ;)

Reply
Erica

Hej Kenza!

För några veckor sedan slutade min bästa vän skolan pga att hon har obotlig cancer i lungorna. Det fick även mig att tappa motivationen och har därför inte varit i skolan på över 3 veckor. Igår vågade jag äntligen berätta för mamma hur jag kände och det lättade verkligen en sten från hjärtat. Konstigt nog så förstod hon mig och sa även att jag fick hoppa av skolan om jag ville, men innan det måste jag i så fall ha ett mål framför mig.

Jag tänkte att kanske denna fina, superhäftiga och aning retro kamera skulle kunna motivera mig. Motivera mig till att stanna i skolan, komma underfund med vad jag vill göra i mitt liv, men även också hjälpa mig att skapa fina minnen på bild (för det vet jag är viktigt nu, livet är ganska oförutsägbart)

Kram på dig, din blogg är bäst!

Om du vill spana in min väns blogg så heter hon http://rebeccamariaaronsson.blogg.se/

Reply
Samira Kraft

Heej Kenza!! Jag är en glá och positiv tjej på snart 17 fyllda år. Jag skulle jättegärna vilja vinna kameran (Samsung NX100) då jag älskar att fota, blivit lite dåligt med det på sistonde men jag skulle vilja komma igång igen och eftersom du säger att den är så bra så skulle den passa mig perfekt!
En av mina hobbysar är att fota, både vänner, vardags bilder på resor och natur bilder. Jag fotar allt möjligt!

Ifall jag skulle bli den lyckliga vinnaren av denna grymma kamera så skulle jag fota det som jag brukar, alltså min vardag, fester, vännerna, när jag är ute och reser (tänker mig en thailandsresa i vinter, åhhh) och naturen.

Hoppas självklart att jag är den utvalde även om jag inte tror att det blir så. Väldigt kul att du engagerar dig så mycket att du kan lotta ut en kamera. Lycka till med att hitta den lycklige vinnaren. Måste också säga att du och Aleks är super söta! PUSS!

Vill du vara med och tävla om denna grymma kamera? Lämna då en motivering bland kommentarerna till detta inlägg om varför just du vill vinna. Vad hade du tänkt ta för fina bilder? Glöm inte namn + mailadress också! Vinnaren dras & presenteras om en vecka. Lycka till!

Reply
Erika Selander

Jag fotar väldigt mycket och har en ganska stor och otymplig kamera som är helt omöjlig att ta med överallt. Så många trevliga tillfällen och händelser lämnas odokumenterade just på grund av att man inte orkar bära runt på en stor kamera (som dessutom är trasig och inte funkar som den ska).

En liten och kompakt kamera som ändå har allt man söker vore den ultimata kameran att ha med sig. En sådan kamera är ett stort önskemål i min värld i alla fall

Mina små fina får ska dessutom snart få lamm och vad vore bättre än att ha en sådan bra kamera när man ska fota de små ulliga underverken?
/Erika

Reply
Magdalena Sixten

Jag skulle vilja vinna kameran för att jag vill jättegärna åka till USA i sommar och jobba med barn på ett läger. Jag har alltid haft ett stort intresse för foto och jag skulle då undervisa barnen på lägret inom fotografi men jag har ingen bra kamera att ta med mig. Skulle vara perfekt med en liten kamera som får plats i jackfickan och som dessutom tar bra bilder! Då behöver jag inte oroa mig för att den ska ta för mycket plats eller bli stulen för då kan jag ta med den överallt. Så kan jag lära barnen allt jag kan inom foto :)

Reply
Nelly

Hej Kenza!! Jag vill så sjukt gärna ha den här kameran, kan inte ens beskriva känslan om det var just jag som vann!
Jag har länge letat efter en kamera som tar bra bilder men samtidigt har ett bra pris, eftersom jag e student och inte har tillgång till så stora summor…
Om jag vinner ska jag:
1.Ta bilder med mina nära & kära, bilderna får sedan plats på en väg i mitt rum som just nu e helt tom:(
2.Bilder när jag åker utomlands- London:D! som jag har sparat till i en evighet!
3. Till en blogg som jag snart ska skaffa, till outfits bilder m.m.
Tack för en inspirerande blogg, du har en sjuk skön personlighet haha nu låter jag värsta fjäskis:) But it´s true!!
Tack för mej, kram

Reply
nic

jag vill ha den så jag kan ta en massa fina o bra bilder samt videos när jag ska åka o se LINKIN PARK I SOMMAR! det är så synd att man inte får ta med sig kameror med avtagbara objektiv, så detta var ju som en guldchans för mig att på ett ännu bättre sätt föreviga mina minnen från just LP! :) inte ofta man får den chansen!

Reply
Madeleine Maagaard

Jag har ett jättestort fotointresse, och varje dag ser jag sjukt fina saker jag skulle vilja fota men min spruckna mobilkamera tar inte bilder med den kvaliten jag skulle vilja ha. Tyvär. Åh, gud jag skulle fota typ 54315743 bilder på glittrig snö, härliga sommarbilder och mysiga hemmakvällar. Jag har ju trots allt bestämt mig för att ta många bilder under 2011, to capture the moment!
Ha det bra!

Reply
Nellie saxmark

om jag vinner så ska jag nog ta mycket bilder på mina kompisar och på min lille bror. och bilder på naturen man kan få så många fina bilder. jag vill vinna för att jag behöver en ny kamera.

Reply
Teo

Enkelt men bisart, jag som älskar att fotografera. Jag har gått på massa kurser om fotografi där jag även tagit mina egna filmer, framklallat bilderna och gjort precis allt. Fortfarande äger jag ingen kamera. Ljudet när bilden tas, blixten, jag har länge varit kär, och om jag får denna partnern kommer jag alltid att vårda om den!!!!

Reply
Jasmina

Heej kenza!
JAg vill verkligen vinna för att jag älskar verkligen att ta kort men jag har inte råd med en bra kamera.. jag har en vanlig (dålig) digital kamera just nu som jag köpte för ca 1000:-
men när jag tex vill gå och ta kort på naturen, kompisar osv så funkar det inte lika bra som det skulle göra med en systemkamera..
vill så gärna ha den!!
ps: om jag vinner kan du skicka med din autograf?♥
älskar digg!!
Hoppas att jag vinner ! Kram/ Jasmina♥

Reply
Samira Kraft

Heej Kenza!! Jag är en glá och positiv tjej på snart 17 fyllda år. Jag skulle jättegärna vilja vinna kameran (Samsung NX100) då jag älskar att fota, blivit lite dåligt med det på sistonde men jag skulle vilja komma igång igen och eftersom du säger att den är så bra så skulle den passa mig perfekt!
En av mina hobbysar är att fota, både vänner, vardags bilder på resor och natur bilder. Jag fotar allt möjligt!

Ifall jag skulle bli den lyckliga vinnaren av denna grymma kamera så skulle jag fota det som jag brukar, alltså min vardag, fester, vännerna, när jag är ute och reser (tänker mig en thailandsresa i vinter, åhhh) och naturen.

Hoppas självklart att jag är den utvalde även om jag inte tror att det blir så. Väldigt kul att du engagerar dig så mycket att du kan lotta ut en kamera. Lycka till med att hitta den lycklige vinnaren. Måste också säga att du och Aleks är super söta! PUSS!

PS: Råkade få med hela frågan och de så jag skickar igen, hihihi.

Reply
Athene

Hej Kenza! Jag tycker att jag borde få vinna kameran för att jag verkligen älsar att fotografera! Jag tror att denna kamera skulle kunna göra att bilder med kompisar, familj, och egopicks(;D) bättre! Jag har en ganska stor digtalkamera som jag släpar med mig överallt men dess blder blir ofta “grumliga”och ljuset är kasst! Förmodligen är detta vad alla skriver, men att fotografera fö mig är inte bara att “ta bilder”. Det är ett sätt att uttrycka mig själv på, jag har så otrolig svårt at uttrycka mig på något annat sätt :c, men med bilder kan jag visa alla hur jg mår och vad som händer i mitt huvud. Hoppas verkligen att jag vinner, kram :>

Reply
klara

Att ha vågat leva livet fullt ut är det enda som jag egentligen vill ha ut av mitt liv, jag vill aldrig behöva titta tillbaka på mitt liv sen när jag blir äldre och ångra saker jag aldrig gjorde. Så jag lever efter det mottot, jag följer vad hjärtat vill, och jag försöker leva så spontant jag kan. Och jag skulle vilja föreviga allt de här, för att aldrig glömma.

Reply
Karolina

Jag älskar foto, det är något jag verkligen tycker om. Jag köpte mig en väldigt bra kompaktkamera till sommaren. Tråkigt nog var det en som tog sönder den på en fest. Den blev både vattenskadad och repor i skärmen, och går inte att ta kort med. Det kostar lika mycket att reparera den som den kostade ny. Så jag har varken lämnat in eller köpt en ny.

Det skulle göra mig väldigt glad om jag fick chansen att vinna denna kamera, den verkar super bra!

Reply
Nathalie

Hej! Jag tycker att jag ska vinna kameran för att jag verkligen behöver en, min blogg har INGA
bilder :(<3 Bara några få cambilder, det lockar inte folk, INGEN vill läsa min blogg, hoppas jag vinner puss puss.<3

Reply
Isabelle

Okej, jag tänker inte sitta och ljuga om massvis med saker som att “min mamma har cancer och jag har ingen kamera och vill ha massa bilder på henne” utan jag vill sammanfatta mig kort och tydligt.

Jag ska till New York i Maj som jag självklart ser fram emot som en galning och min pojkvän bjuder mig på den resan då jag är en väldigt fattig student. Jag pluggar heltid på universitetet och lever på det fnuttiga lilla bidrag man får varje månad. Problemet är att jag inte har någon kamera att ta massa fantastiska bilder i The Big Apple, vilket nästan är ett måste! Har aldrig varit där och min gamla kamera har pajjat och såklart jag har inte råd att köpa en ny.
Efter att ha hört så otroligt mycket gott om denna kamera så hoppas jag verkligen verkligen verkligen att jag kan ha med mig denna på min resa. Jag lovar, jag mejlar dig mina grymma bilder på central park, alla coola byggnader efter resan så du kan få ett smakprov! :D

Reply
Filippa

Åhh jag skulle vilja vinna kameran eftersom jag om tre veckor ska ge mig ut på min första “stora resa” helt själv. Jag ska åka till Sydafrika i sex veckor och därmed få uppleva och se en kultur som är helt olik allt annat jag sett. Med en så grym kamera så hade alla bilder jag kommer att ta på alla vilda djur och liknande, bli helt magiska! Hade tänkt att titta lite efter en någerlunda bra, men ändå “billig”, liknande kamera att ha med mig på resan, så det hade ju varit toppen om jag lyckades vinna denna istället! Håller tummarna :)

Kram kram

Reply
jacquline

Hej!
Hade jag vunnit denna hade jag satt igång och tagit massa bilder på min 2 åriga chihuaha Atlas. Har ingen kamera utan tar bilder med mobilen och dem blir inte så bra som jag hade hoppats på.

Jag ska även ut och resa 1 månad till thailand över jul och nyår som kommer med pojkvännen för första gången och då skulle de verkligen passat bra med en riktigt bra kamera så man kan få fina minnesbilder för livet.

Hoppas du uppfyller dessa önskningar :)

Reply
Nurcan Süren

Jag skulle jättegärna vilja ha denna kameran för jag älskar att ta kort, och i lördags tappade jag bort min kamera i limon.. Så nu har jag ingen kamera alls! Skulle betytt verkligen jätte mycket om jag vann den.. Även fast chansen är liten så tar jag den för ta kort är de jag brinner för, det gör mig så lycklig! Upplever livet på ett helt annat sätt, istället för att dricka alkohol och testa andra dumma saker spenderar jag tid med kameran. Istället för att vara som alla andra. Och nu kan jag tyvärr inte göra det.. Och vill verkligen inte hamna i en ond cirkel och falla för grupptryck med massa dumma tonåringar som inte tänker.
Det skulle verkligen betyda jätte mycket för mig. Eftersom väldigt många omkring mig sysslar med narkotika och jag vill inte vara en utav dom, jag hatar narkotika. Har förlorat en halvbror i det osv. Och kameran är det enda som kan hålla mig undan från såna saker.. Annars är det lätt att hamna i.

Användarnamn: Nudde
Lösenord: Sommar
(till bloggen)

Reply
Pauline

Jag skulle så otroligt gärna vilja vinna och med den här kameran skulle jag ta kort på allt fint i mitt liv. Just för jag tidigare inte varit bra på att ta kort på semestrar, fester osv. Den här kameran kommer helt klart få min ångest att försvinna och kommer hjälpa mig att börja sammla på alla fina minnen som man vill kunna kolla tillbaka på senare i livet och bli alldeles varm i hjärtat.

/ Pauline :)

Reply

(Your IP-Address will be registered. Comments which are seen as offensive towards me or people close to me will be deleted. Spam and link-filled comments will be removed.)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*